آخرین شرایط پیشرفت 23 پروژه اولویت دار الکترونیکی

به گزارش ذهن خاکستری، به گزارش خبرنگاران، در عصر حاضر دولت الکترونیک به اسم محوری حیاتی در ارائه خدمات بهتر، تعامل مؤثرتر و افزایش شفافیت شناخته می گردد و یکی از مقولات مهم در جامعه اطلاعاتی است که آن را استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای پشتیبانی از عملکرد حاکمیت و فراهم ساختن زیرساخت های مورداحتیاج ارائه انواع خدمات الکترونیکی، افزایش مشارکت شهروندان و فراهم کردن اطلاعات و خدمات دولتی متناسب با احتیاج شهروندان، کسب وکارها، کارمندان و دیگر بخش های دولتی تعریف می نمایند.

آخرین شرایط پیشرفت 23 پروژه اولویت دار الکترونیکی

نتیجه اجرای دولت الکترونیکی را می توان در افزایش چابکی، کارآیی و اثربخشی دولت و تسهیل دسترسی به خدمات و اطلاعات باکیفیت و بعلاوه افزایش شفافیت و جوابگویی دولت دانست و از آنجایی که انتظارات افراد در ارتباط با نحوه و کیفیت ارائه خدمات به طور روزافزون در حال تغییر است و دولت هم باید جوابگوی این نیازها و انتظارات باشد، ایجاد دولت الکترونیک نه تنها یک الزام برای جوامع کنونی است، بلکه ابزاری برای توسعه کشورها هم به تعداد می رود.

در ایران هم همسو با تحولات نو جامعه جهانی، پرداختن به دولت الکترونیک یکی از دغدغه های اصلی به تعداد می رود و برای پیشبرد اهداف آن، از آبان سال 96 با تشکیل کارگروهی متشکل از وزارت ارتباطات (سازمان فناوری اطلاعات ایران)، سازمان اداری و استخدامی، سازمان برنامه و بودجه و چند تن از خبرگان این حوزه، پیرو ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور، توسعه دولت الکترونیکی جدی تر شد.

در این کارگروه به جهت تنوع و تعدد پروژه های دولت الکترونیک در کشور و به منظور هدفمندسازی و تسریع در پیشرفت و بهره برداری از پروژه های مهم و حیاتی، 23 پروژه به اسم پروژه های اولویت دار دولت الکترونیک از میان مجموعه پروژه ها انتخاب و به تصویب هیئت وزیران در تاریخ 9 اردیبهشت 97 رسید. پس از آن هم شیوه نامه اجرایی این سند در 20 شهریورماه سال 97 به وسیله سازمان اداری و استخدامی ابلاغ شد.

در این سند مسئولیت تشکیل دفتر مدیریت 23 پروژه اولویت دار الکترونیکی و ارائه گزارش آنلاین و دوره ای به رئیس جمهور به سازمان فناوری اطلاعات محول شد.

شرایط 23 پروژه اولویت دار الکترونیکی

سازمان فناوری اطلاعات ایران به نمایندگی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مسئولیت اجرای پروژه های دولت الکترونیک را در قالب گذرگاه تبادل خدمات دولت الکترونیک، اپن دیتا، کارپوشه ملی ایرانیان و هم 23 پروژه اولویت دار الکترونیکی بر عهده دارد.

از این رو معاونت دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات در گزارشی آخرین شرایط سرویس ها و خدمات 23 پروژه اولویت دار الکترونیکی را منتشر نموده است.

در این سامانه معماری فرآیند و دسترسی جهت ایجاد پروتکل یکپارچه و برخط از ارسال گزارش از دستگاه های مجری و همکار تا نظارت اعضای کارگروه ماده 4 و شورای اجرایی فناوری اطلاعات، پیاده سازی شده است.

این گزارش با هدف همکاری در مشخص کلیه ابعاد پروژه و تکمیل نواقص مستندات و رصد و پایش پیشرفت پروژه و مسائل و چالش ها در جهت برطرف موانع و پیشبرد آن منتشر شده است.

نمای کلی پیشرفت 23 پروژه اولویت دار الکترونیکی

گزارش شرایط پیشرفت و عملکرد پروژه های اولویت دار الکترونیکی

گزارش دسته بندی مسائل پروژه ها

مطابق این گزارش، از میان 23 پروژه اولویت دار دولت الکترونیکی، تنها پیشرفت و عملکرد 51 درصد پروژه ها قابل قبول اعلام شده، 35 درصد پروژه ها نیازمند پیشبرد و 12 درصد هم نیازمند بازبینی هستند. با این وجود به نظر می رسد که با گذشت بیش از 3 سال از ابلاغیه اجرای این مصوبه، این گزارش عملکرد، قابل قبول نیست.

برای مثال پروژه هایی مانند توسعه و استقرار نظام جامع سلامت الکترونیک، سامانه اقتصادیات الکترونیک و سامانه یکپارچه حسابداری و اقتصادی دستگاه های اجرایی که سامانه های با اهمیتی محسوب می شوند با گذشت بیش از 3 سال همچنان نیازمند بازبینی اعلام شده اند.

در این میان سامانه GNAF، سامانه استقرار هویت هوشمند اشخاص حقوقی، استقرار و کاربردی شدن امضای الکترونیک در تبادلات و اسناد، ساماندهی دفاتر پیشخوان، ایجاد نظام بیمه الکترونیکی و بهره برداری از سامانه اعتبارسنجی مدارک آموزش رسمی کشور، استقرار پنجره واحد صدور مجوزهای کشور، ایجاد سامانه جامع مدیریت نظام اداری و خدمات کشور، ایجاد و استقرار سامانه جامع دولت همراه و استقرار کارپوشه ملی ایرانیان از جمله خدمات الکترونیکی هستند که پیشرفت آنها قابل قبول است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 200

به "آخرین شرایط پیشرفت 23 پروژه اولویت دار الکترونیکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط پیشرفت 23 پروژه اولویت دار الکترونیکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید