اتحادیه اروپا: از اقدام ایران در تعلیق پروتکل الحاقی به شدت نگرانیم

به گزارش ذهن خاکستری، اتحادیه اروپا که تا کنون به تعهداتش ذیل برجام عمل نکرده در بیانیه ای از اقدام ایران در معلق کردن پروتکل الحاقی ابراز نگرانی کرده است.

اتحادیه اروپا: از اقدام ایران در تعلیق پروتکل الحاقی به شدت نگرانیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، اتحادیه اروپا در بیانیه ای بدون اشاره به عدول کشورهای غربی از تعهداتشان ذیل برجام از اقدام ایران در معلق کردن پروتکل الحاقی ابراز نگرانی شدید کرد.

اتحادیه اروپا در این بیانیه که در جلسه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قرائت شده شرح داد: اتحادیه اروپا در این برهه حساس زمانی بر تعهد پایدار خود برای حمایت از برجام تأکید می کند و مصمم به همکاری با جامعه بین المللی برای حفظ این توافق است. برجام حائز اهمیت راهبردی و یکی از عناصر کلیدی معماری منع اشاعه جهانی است. اتحادیه اروپا از همه کشورها می خواهد از اجرای این توافق منطق با قطعنامه 2231 شورای امنیت حمایت کنند.

اتحادیه اروپا در این بیانیه به مسائل مربوط با خروج یکجانبه آمریکا از برجام و احیای تحریم ها اشاره کرده و گفته رفع تحریم یکی از اجزای ضروری برجام است.

در ادامه این بیانیه ادعا شده است: اتحادیه اروپا مایل است تأکید کند که کاملاً به تعهداتش از جمله رفع تحریم ها علیه ایران به موجب برجام عمل کرده است.

در بند دیگری از بیانیه اتحادیه اروپا آمده است: اتحادیه اروپا به شدت از تصمیم ایران در تعلیق اقدامات شفافیت ساز مطرح شده در برجام از جمله پروتکل الحاقی ابراز نگرانی می کند.

اتحادیه اروپا مدعی شده اقدام ایران، دسترسی آژانس اتمی به سایت ها، اماکن و اطلاعات مرتبط در ایران را کاهش داده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش جدید فصلی خود درباره اجرای توافق هسته ای ایران مدعی شده بود که این گفت وگوها نتیجه بخش نبوده و ایران از ارائه شرحات لازم درباره ذرات اورانیوم کشف شده در چند سایت این کشور خودداری کرده است. این گزارش، روز 31 مه (10 خردادماه) در اختیار اعضای شورای حکام قرار گرفت.

جمهوری اسلامی ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می کنند فرصت دهد برای تحقق این وعده تلاش کنند.

بعد از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام کرد با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده هایشان عمل نکرده اند در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش خواهد داد. کاهش تعهدات ایران ذیل مفاد توافق هسته ای برجام صورت می گرفت.

جمهوری اسلامی ایران، بعد از برداشتن 5 گام برای کاهش تعهدات، سرانجام 15 دی ماه 1398 اعلام کرد دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست.

ایران تأکید می کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح های اتمی (ان پی تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی تا به امروز بارها از تاسیسات هسته ای ایران بازدید کرده اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده اند.

ایران علاوه بر این در سال 2015 به توافقی با کشورهای موسوم به گروه 1+5 برای حل و فصل تنش ها بر سر برنامه هسته ای خود دست پیدا کرد. علی رغم اذعان آژانس بین المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت ماه سال 1397 به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی اسفندماه سال گذشته به توافقی برای ارائه دسترسی های داوطلبانه از سوی ایران به دو مکان تعیین شده و تسهیل فعالیت های راستی آزمایی آژانس دست یافتند. این توافق هفته پیش به مدت یک ماه دیگر (تا تاریخ 24 ژوئن مصادف با سوم تیرماه) تمدید شد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید پروتکل الحاقی به این نهاد بین المللی اجازه دسترسی گسترده تر به اطلاعات و اماکن موجود در ایران را می دهد.

سال گذشته مجلس شورای اسلامی ایران قانونی را به تصویب رساند که دولت را ملزم می کند در صورت عدم رفع تحریم ها علیه ایران بازرسی های آژانس اتمی در ایران را معلق کند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 تیر 1400 بروزرسانی: 16 تیر 1400 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 83

به "اتحادیه اروپا: از اقدام ایران در تعلیق پروتکل الحاقی به شدت نگرانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا: از اقدام ایران در تعلیق پروتکل الحاقی به شدت نگرانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید