آغاز عملیات اجرایی 5 طرح بزرگ نفتی در هفته دولت

به گزارش ذهن خاکستری، عملیات اجرایی پنج طرح نفتی امروز در سومین روز از هفته دولت با حضور وزیر نفت آغاز به کار کرد.

آغاز عملیات اجرایی 5 طرح بزرگ نفتی در هفته دولت

به گزارش خبرنگاران، امروز عملیات اجرایی پنج طرح نفتی شامل فاز 2 طرح توسعه میدان مشترک یاران، طرح توسعه میدان مشترک بلال، توسعه و نگهداشت میدان نرگسی، طرح PDH بیدبلند خلیج فارس و افتتاح پروژه های عام المنفعه مسئولیت اجتماعی با حضور وزیر نفت در خوزستان شروع شد.

در این میان، افزایش تولید از میادین مشترک به عنوان یکی از مهم ترین اقدامات در راستای اقتصاد مقاومتی اهمیت ویژه ای دارد. با اجرای فاز 2 میدان مشترک یاران، تولید از این میدان به 36 هزار بشکه در روز می رسد و 71 درصد بیشتر خواهد شد.

همچنین بخش گازی میدان بلال و با هدف افزایش تولید گاز و استفاده از ظرفیت خالی پالایشگاه های پارس جنوبی توسعه داده خواهدشد.

میدان بلال در محدوده 30 کیلومتری جنوب شرقی میدان پارس جنوبی 90 کیلومتری جنوب غربی جزیره لاوان و در عمق 70 متری آب های خلیج فارس بر روی خط مرزی مشترک ایران و قطر واقع شده است.

کشف مخازن نفتی این میدان به سال 1346 شمسی باز می گردد که در نهایت توسعه لایه نفتی میدان بلال در اواخر دهه هفتاد شمسی در قالب قرارداد بیع متقابل با شرکت توتال فرانسه انجام پذیرفت و در سال 1381 تولید نفت از این میدان شروع شد.

وجود گاز در لایه های گازی میدان بلال در سال 1383 شمسی و پس از اولین چاه اکتشافی گازی از طریق مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران اثبات شد.

حجم تقریبی گاز درجای میدان حدود سه تریلیون فوت مکعب و حجم میعانات درجای ثبت شده آن بیش از 100 میلیون بشکه پیش بینی شده است.

با توجه به ظرفیت مازاد پالایشی و فرآورشی موجود در میدان گازی پارس جنوبی شرکت ملی نفت ایران برنامه ریزی به منظور استفاده بهینه از این ظرفیت و بهره برداری حداکثری از تاسیسات موجود و همچنین تامین خوراک مورد نیاز این تاسیسات را در طولانی مدت در دستور کار خود قرارد داده است.

برنامه توسعه لایه گازی میدان بلال در چارچوب طرح جامع توسعه بخش شرقی میدان گازی پارس جنوبی در سال 1397 شمسی تعریف و مقدمات شروع اجرایی فعالیت های آن در سال 1399 شروع شد.

هدف از اجرای این طرح، انتقال گاز و میعانات گازی تولیدی به ترتیب به اندازه روزانه 500 میلیون فوت مکعب و 15 هزار بشکه و سپس انتقال آن از طریق خط لوله له پالایشگاه های پارس جنوبی است.

تاسیسات ساحلی گاز استخراج شده از سکوی پروژه گازی بلال پس از اتصال به سکوی 12 c به پالایشگاه فاز 12 پارس جنوبی انتقال می یابد. این پالایشگاه دارای ظرفیت فرآورش مازاد است.

حجم گاز 2.7 هزار میلیارد فوت مکعب در لایه های کنگان و دالان و اندازه سرمایه گذاری 440 میلیون دلاری از محل توسعه صندوق ملی خواهد بود.

طرح دیگر بهره برداری ای 500 واحد مسکونی در مسجد سلیمان نیز راستای اجرای مسئولیت های اجتماعی انجام خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 شهریور 1401 بروزرسانی: 6 شهریور 1401 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 514

به "آغاز عملیات اجرایی 5 طرح بزرگ نفتی در هفته دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز عملیات اجرایی 5 طرح بزرگ نفتی در هفته دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید