بحران آب و حقیقتِ تلخ تر از زهر!

به گزارش ذهن خاکستری، احمد زیدآبادی روزنامه نگار و فعال سیاسی در یادداشتی نوشت: بحران آب در ایران نتیجه ناآگاهی عمیق حاکمان پس از انقلاب از الگو های توسعه و برداشت بی رویه و غارت گونه از منابع آبِ زیرزمینی و دخالت مطالعه نشده و غیرعلمی برای مهار رودها، به قصد دست یافتن به خودکفایی در محصولات حیاتی و صادرات دیگر فراورده های کشاورزی برای دسترسی به ارز بیشتر است.

بحران آب و حقیقتِ تلخ تر از زهر!

گام نخست برای حل این بحران، تعطیلی نیمی از کشاورزی ایران به صورت اضطراری است. تعطیلی نیمی از کشاورزی نیازمند تغییر شغل نیمی از کشاورزان و یا حمایت اقتصادی مؤثر ازدهقانان بیکار شده است که اولی به دلیل بحران اشتغال و شرایط وخیمِ بازار کار و دومی به دلیل ته کشیدن خزانۀ دولت و عوارض سنگین آن بر بودجۀ عمومی در این شرایط ممکن نیست.

بنابراین، بیکار شدن نیمی از جمعیت شاغل در بخش کشاورزی و از دست رفتن عایدی آن ها، یعنی به روز سیاه نشاندن جمعیت بزرگی که در مقابل این مصیبت ساکت نمی نشیند و به انحاء مختلف از جمله تظاهرات حقابۀ بدان اعتراض می نماید.

حال کدامیک از اعضای پوزیسیون یا اپوزیسیون جرأت اعتراف به این حقیقت تلخ و اجتناب ناپذیر را دارند؟ هیچکدام! زیرا به دلایل سیاسی، همه در پی جلب افکار عمومی با وعدۀ ارائه آب بیشتر به کشاورزان هستند و از همین رو، همه شان از هر سو، تضمین و عرضۀ حقابۀ تمام حوضه های آبی کشور را طلب می نمایند.

وقتی منابع آب تلف شده است دیگر عرضۀ حقابه به صورت سابقش چطور ممکن است؟ نوروز سال 97 پس از سفری به چند استان کشور، کوه های اطراف فرودس و گناباد و طبس و دیهوک در وسط کویر را برفی تر از سرتاسر قله های زاگرس از جمله در محور مسجد سلیمان به شهرکرد یافتم و نوشتم:

پس از آن، پی در پی از کوه های بلند بالا رفتیم و پایین آمدیم. کوه ها عمدتاً خالی از برف بود و من به خود دلداری دادم که زردکوه این همه را جبران نموده است. وقتی چشمم به زردکوه افتاد و تنها رگه هایی نازک از برف بر دامن آن دیدم، دلم تکان خورد…

دامنه های زردکوه تا همین چند سال پیش در دل تابستان هم انباشته از یخچال هایی به ضخامت حدود ده متر برف بود، اما امروزه دریغ از سانتیمتری!

این هم از آثار تغییرات اقلیمی است که فعلاً کنترل آن از دست بشر خارج است.

وضع و حال آبِ امروز کشور ما این است، با این حال بازار وعده های فریبنده و بی بنیادِ نیرو های متعارض و متضاد از داغی نمی افتد!

منبع: فرارو
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 134

به "بحران آب و حقیقتِ تلخ تر از زهر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران آب و حقیقتِ تلخ تر از زهر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید