تصاویر ، کامواهای بانوی 88 ساله در دنیای هنر غوغا کرد

به گزارش ذهن خاکستری، شیلا هیکس یکی از بزرگ ترین هنرمندان حوزه هنر پارچه است که مدت ها به مطالعه روش ها و فرهنگ های باستانی پرداخته است. او برای ارتقاء مهارتش در بافندگی، مجسمه سازی و چیدمان و چندین هنر دیگر به قاره های مختلف سفر کرد.

تصاویر ، کامواهای بانوی 88 ساله در دنیای هنر غوغا کرد

به گزارش خبرنگاران، شیلا هیکس (Sheila Hicks) یک هنرمند 88ساله آمریکایی است که فعالیت در حوزه هنر را در دوران دانشجویی در مدرسه هنر ییل و در دهه 50 میلادی شروع کرد. هیکس در این مدرسه هنر تحت تعلیم جوزف آلبرس استاد هنر با کاربرد و اهمیت رنگ آشنا شد و در نتیجه آشنایی با جورج کوبلر، محقق هنر پیشا کلمبی به فرهنگ های باستانی علاقه مند شد.

هیکس در دورانی که هنر پارچه را تجربه می کرد با انی آلبرس همسر جوزف آلبرس آشنا شد. انی یک بافنده بود که تجربه فعالیت در کارگاه پارچه مدرسه هنر کاربردی باوهاوس را داشت. در نتیجه انی آلبرس نقش مهمی را در یادگیری این هنرمند ایفا کرد؛ چراکه دنیای بزرگ حوزه پارچه و حتی الیاف و سایر مواد اولیه را به او نشان داد.

  • معترضان محیط زیستی جریمه نقدی شدند
  • نقاشی تقلبی همه را غافلگیر کرد
  • یوز ایرانی در نگارخانه سرو به نمایش گذاشته شد

هیکس در پی یک سال تحصیل در شیلی در رشته پارچه های پیشا کلمبی، به مکزیک مهاجرت کرد و پنج سال در آنجا ساکن شد. او در این زمان علاوه بر تدریس در دانشگاه با معماران مطرح برای طراحی داخلی همکاری کرد. در سال 1964، این هنرمند به پاریس مهاجرت کرد و تا به امروز در همان شهر به فعالیت ادامه داده است.

شیلا هیکس در دوران فعالیت هنری اش، مرزهای هنر پارچه را بارها به چالش کشیده است. او مجسمه های بزرگ و کوچک، پرده های نگارین و آثار هنری چیدمانی خلق نموده و در عین حال با معماری و طراحی داخلی نیز تعامل داشته است. مهارت او در استفاده از رنگ، نقش پررنگی در خلق آثار هنری او داشته است. آثار هنری هیکس به نحوی دعوتنامه ای برای لمس الیاف، حس کردن تفاوت بافت ها و توجه به قدرت طیف رنگ ها است.

ستون جستار

ستون جستار اثر شیلا هیکس

این چیدمان بزرگ یکی از آثار هنری هیکس به شمار می رود و ستون جستار نام دارد. در این اثر هنری می توانیم طناب های بلند رنگارنگ را ببینیم که از سقف بیرون آمده اند.

مینیمال ها

دو اثر هنری از مجموعه مینیمال ها

همانطور که هیکس می گوید، او همواره در حال فعالیت است، حتی زمانی که سفارشی در دست ندارد و قرار نیست نمایشگاهی برگزار کند. در نتیجه او نوع مشخصی از آثار هنری که در دوران زندگی اش خلق می نماید را مینیمال ها نامیده است. این آثار هنری کوچک را هیکس با استفاده از دستگاه های بافندگی کوچک خلق می نماید و مواد اولیه تازه و ایده های مختلف را تجربه می نماید. این مجموعه آثار را می توان در قالب یک کتاب خاطرات یا کتاب طراحی توصیف کرد.

دوسالانه ونیز 2017

چیدمان هیکس در دوسالانه ونیز 2017

چیدمان هیکس در دوسالانه ونیز 2017

دوسالانه ونیز 2017 ماندگارترین نمایشگاه هنری است که شیلا هیکس در آن شرکت نموده است. صعود بر فراز سرزمین رنگ ها یک اثر هنری چیدمان بزرگ بود که او در این رویداد هنری به نمایش گذاشت. این اثر هنری دیوارهای بزرگ متشکل از توپ هایی بزرگ پشمالو پارچه ای است که در رنگ های مختلف خلق شده اند و از کف تا سقف روی هم قرار گرفته اند. مسوولان بینال ونیز از بازدیدکنندگان خواسته بودند روی این توپ های پشمالو نپرند و چرت نزنند.

هیکس از همان دوران ابتدایی فعالیت هنری اش، در نقاط مختلف دنیا نمایشگاه هایی برگزار نموده است. بعضی از آثار او در مرکز ملی هنر و فرهنگ ژرژ پمپیدو به نمایش درآمده اند.

نمایشگاه هیکس در مرکز ملی هنر و فرهنگ ژرژ پمپیدو

نمایشگاه هیکس در مرکز ملی هنر و فرهنگ ژرژ پمپیدو

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 آذر 1401 بروزرسانی: 21 آذر 1401 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 561

به "تصاویر ، کامواهای بانوی 88 ساله در دنیای هنر غوغا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر ، کامواهای بانوی 88 ساله در دنیای هنر غوغا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید