شهرداری تهران: در حال رایزنی برای مجازی شدن دانشگاه ها در 10 روز اول مهر هستیم

به گزارش ذهن خاکستری، مدیرکل حمل و نقل عمومی و امور منطقه ها شهرداری تهران با اشاره به جزئیات رایگان شدن مترو و اتوبوس برای دانش آموزان و دانشجویان، از مکاتبه با آموزش عالی برای مجازی شدن دانشگاه ها در10 روز اول مهر ماه در راستای کاهش ترافیک مرکز اطلاع داد.

شهرداری تهران: در حال رایزنی برای مجازی شدن دانشگاه ها در 10 روز اول مهر هستیم

به گزارش ایرنا، مهدی گلشنی در خصوص تمهیدات شهرداری تهران برای کاهش ترافیک معابر مرکز همزمان با بازگشایی مدارس، گفت: با بازگشایی مراکز آموزشی در مهر ماه پیک صبحگاهی ترافیک افزایش می یابد، چرا که آنالیز ها نشان داده حدود 29 درصد سفر ها تحصیلی است و به همین علت در ستاد استقبال از مهر و کمیته حمل و نقل تمهیداتی اندیشیده شده که غیر از بحث شناورسازی ساعت کاری کارکنان دولت که مصوبه هیات وزیران است و شروع فعالیت از ساعت 7 تا 9، تمهیدات دیگری هم داشته باشیم.

وی با بیان اینکه هیأت وزیران در اسفندماه سال گذشته مصوبه ای در خصوص شناور شدن ساعت کار ادارت دولتی و دانشگاه ها و... داشت که براساس آن ساعت شروع به کار مدارس در مقطع متوسطه از ساعت 7:30 و ابتدایی از ساعت 8 صبح معین شد، گفت: مصوبه هیأت وزیران ملاک عمل بود تا اینکه در نیمه خرداد ماه امسال در راستای صرفه جویی در مصرف انرژی ساعات کار ادارت را تا 15 شهریورماه تغییر داد و امیدواریم برای سال تحصیلی نو نیز مصوبه قبل به علت لزوم تشویق شهروندان به استفاده از حمل و نقل عمومی و توزیع مناسب ترافیک مدنظر قرار گیرد، بعلاوه سیاست هایی اتخاذ شده که یکی از این سیاست ها رایگان بودن استفاده از اتوبوس و مترو برای دانش آموزان و دانشجویان است.

گلشنی گفت: البته دقت داشته باشید که در شرایط عادی دانش آموزان و دانشجویان از تخفیف 50 درصدی در پرداخت بلیت بهره می برند و قرار شده که در مهر ماه بلیت برای این قشر رایگان باشد و در صورتیکه لازم باشد ممکن است که این مدت تمدید گردد.

وی در خصوص شناورسازی ساعت کار ادارات و مراکز آموزش عالی نیز گفت: اخیرا در یکی از جلسات نماینده استانداری تهران گفت که مصوبه هیات دولت در خصوص شناورسازی ساعت کار می تواند ملاک عمل باشد و ما نیز اجرای همان مصوبه را در دستورکار خود قرار دادیم و بر اساس این مصوبه کارمندان ادارات می توانند از ساعت 7 تا 9 صبح در محل کار خود مستقر شوند و د راین مصوبه در خصوص صنوف اعلام شده که ساعت کاریشان 9:30 و مراکز آموزش عالی 8 صبح است که در حال رایزنی با استانداری هستیم که ساعت شروع به کار مراکز آموزش عالی جابجا شده و به ساعت 8 و نیم برسد.

گلشنی با تاکید بر اینکه مصوبه هیات وزیران زمان ندارد و ابلاغیه است، گفت: تا زمانی که هیات وزیران مصوبه دیگری در این زمینه نداشته باشند، مصوبه اسفندماه سال گذشته لازم الاجرا است و این عمل مطابق مصوبه هیات وزیران در سال 1401 است که اجرای آن به دستگاه ها ابلاغ شده و مسئله ای نیست که ما به آن رسیده باشیم؛ البته اجرای این مصوبه مورد تأیید ما است. چرا که معتقدیم شناورسازی ساعت کار به بحث روان سازی ترافیک تهران یاری می نماید و ما در پی آن هستیم که با بعضی دستگاه ها که این مصوبه را اجرا نکردند و یا شرایط اجرایش را ندارند جلسه گذاشته و در شورای ترافیک تهران دلایل شان را شرح دهند تا بتوانیم مسائل احتمالی آن ها را برطرف کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که پیش بینی می کنید به چه اندازه ترافیک مهر ماه امسال با اتخاذ تمهیدات مورد نظر کاهش یابد، توضیح داد: سال گذشته حدود 10 الی 15 درصد ترافیک مهر ماه تهران کاهش یافت و امیدواریم امسال هم بتوانیم با اتخاذ تمهیداتی دیگر این اندازه را کاهش دهیم، اما دقت داشته باشید که بر اساس مطالعات سال های متمادی با شروع مهر ماه 25 تا 30 درصد افزایش ترافیک در سطح شهر خواهیم داشت که امیدواریم بتوانیم با اتخاذ تمهیداتی علاوه بر شناور سازی ساعت کار حجم ترافیک را کاهش دهیم.

وی اضافه کرد: استفاده حداکثری از ناوگان حمل و نقل عمومی یکی از موارد مهمی است که می تواند حجم ترافیک را کاهش دهد؛ اما در کنار آن احتیاج به مدیریت تردد خودرو های بار و کالا داریم که در ساعات پیک تردد نکنند که البته این مسئله احتیاجمند تأیید شورای ترافیک است.

وی اضافه کرد: در حال رایزنی، مکاتبه و طی فرآیند کارشناسی هستیم که از آموزش عالی بخواهیم در راستای کاهش ترافیک مرکز 10 روز اول مهر ماه فعالیت دانشگاه ها مجازی باشد که این پیشنهاد ما در حال مکاتبه است و البته تا سرانجام شهریور ماه مدت زمانی باقی است که امیدواریم بتوانیم این تمهیدات را اجرایی کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 18 مرداد 1402 بروزرسانی: 18 مرداد 1402 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 665

به "شهرداری تهران: در حال رایزنی برای مجازی شدن دانشگاه ها در 10 روز اول مهر هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرداری تهران: در حال رایزنی برای مجازی شدن دانشگاه ها در 10 روز اول مهر هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید