قیمت خودروهای فرسوده از وب سایت های خرید و فروش خودرو حذف می شوند

به گزارش ذهن خاکستری، طی روزهای اخیر بنا به شایعاتی چون لزوم اسقاط خودروی فرسوده برای واردات خودرو، قیمت خودروهای فرسوده نجومی شدند. طبق آنالیز های انجام شده،این قیمت ها از صبح امروز در حال حذف هستند.

قیمت خودروهای فرسوده از وب سایت های خرید و فروش خودرو حذف می شوند

بیت ران - بیستم اردیبهشت ماه امسال بود که سازمان حمایت مصرف نمایندگان و تولیدنمایندگان در نامه ای به سایت های اینترنتی معاملات خودرو (خرید و فروش خودرو در بازار آزاد) دستوری کتبی داد.

براساس این دستور، مققر شد وب سایت های خرید و فروش خودرو به منظور ساماندهی بازار خودرو تا اطلاع ثانوی از درج قیمت خودروها اعم از صفر و کارنموده خودداری نمایند.

در این نامه تاکید شده بود که قیمت های درج شده نباید از سقف قیمت اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تجاوز کند. برای خودروهایی که قیمت به وسیله اتحادیه بارگذاری نشده به صورت توافقی و بدون درج در آگهی فروش باشد.

خودروهای از رده خارج 500 میلیونی!

با این حال طی ماه های گذشته از اجرای این دستور سرپیچی شد. علاوه بر این، طی هفته قبل بنا به شایعاتی مبنی بر لزوم اسقاط یک خودروی فرسوده برای شماره گذاری خودروهای وارداتی، شاهد درج قیمت های کذایی و نجومی برای خودروهای فرسوده بودیم. تا جایی که برای پیکان و پرایدهای از رده خارج، حتی قیمت های در حدود 400 تا 500 میلیون تومان نیز در این آگهی ها درج شد.

درج آگهی های نجومی برای قیمت خودروهای فرسوده و ملتهب کردن بازار در حالیست که قیمت خودرو طی دو ماه اخیر روند نزولی به خود گرفت. به بیانی دیگر، این قیمت ها نسبت به ابتدای امسال حدود 25 درصد کاهش یافته است.

البته آنالیز پلتفرم های درج نماینده آگهی ها، نشان می دهد که از صبح امروز قیمت های نجومی درج شده برای خودروهای فرسوده حذف و عبارت غیرقابل نمایش جایگزین آن شده است. حتی قیمت هایی که درج می گردد پس از 15 تا 20 دقیقه از سایت حذف می گردد.

اگرچه پلتفرم ها نسبت به حذف قیمت ها اقدام نموده اند اما به هر حال بی توجهی این سایت ها به ابلاغیه سازمان حمایت مبنی بر عدم درج قیمت و دامن زدن به شایعات که می تواند عاملی برای برهم زدن بازار باشد، جای تأمل دارد.

منشأ شایعات کجا شد؟

بر اساس این گزارش، پس از انتشار آئین نامه واردات خودروهای کارنموده، بندی که مربوط به نحوه واردات خودرو بود به اشتباه در بعضی محافل خبری بازنشر شد.

به گونه ای که به مردم القا شد که به ازای واردات هر خودرو باید یک خودروی فرسوده اسقاط گردد. در حالی که بر اساس این آئین نامه هر فرد حقیقی و حقوقی برای واردات یک دستگاه خودروی کارنموده باید گواهی اسقاط یک دستگاه خودروی فرسوده را دریافت کند که قیمت هر گواهی نیز بیشتر از 30 میلیون تومان نیست.

از سویی دیگر نیز آئین نامه واردات خودروهای نو نیز به تازگی به هیأت دولت ارسال شد و هیأت دولت هنوز این آئین نامه را مورد آنالیز و تصویب قرار نداده است.

لازم به ذکر است، در حال حاضر بیش از 10 میلیون خودروی فرسوده در سطح کشور تردد می نمایند. این موضوع به یک بحران امنیت شبکه حمل ونقل، ناترازی بنزین و مسائل محیط زیستی تبدیل شده است. تداوم این شرایط قطعاً در بلندمدت ناممکن است.

بستیون T77 بهمن موتور رسماً رونمایی شد / آنالیز تخصصی و تصاویر

سایپا سیلک چه زمانی به بازار خودرو ایران می آید؟ آنالیز فنی و تصاویر

تداوم استفاده از پلت فرم قدیمی در سهند و اطلس سایپا

رانا پلاس AMT6 رونمایی شد / معرفی مقرون به صرفه ترین سدان اتوماتیک ایران خودرو

مشخصات ری را ایران خودرو در نمایشگاه خودرو مشهد رسماً اعلام شد

تست گوزن محصولات ایران خودرو / کدام خودرو برترین هندلینگ را دارد؟

منبع: بیت ران
انتشار: 11 شهریور 1402 بروزرسانی: 11 شهریور 1402 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 673

به "قیمت خودروهای فرسوده از وب سایت های خرید و فروش خودرو حذف می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت خودروهای فرسوده از وب سایت های خرید و فروش خودرو حذف می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید