فروش پلی استیشن 5 به 38 میلیون دستگاه رسید

به گزارش ذهن خاکستری، چندی پیش شرکت سونی گزارش مفصل سال مالی اخیر خود که به 31 مارس 2023 ختم می گردد، منتشر کرد و در جریان آن جزئیات قابل توجهی را از عملکرد پلی استیشن در طول سال مالی قبل و فروش کنسول پلی استیشن 5 ارائه کرد.

فروش پلی استیشن 5 به 38 میلیون دستگاه رسید

طبق گزارش مالی تازه سونی، کنسول نسل نهمی پلی استیشن 5 توانسته تا به امروز بیش از 38.4 میلیون دستگاه در سراسر دنیا به فروش برساند که این یک آمار فوق العاده برای سونی و پلی استیشن محسوب می گردد. این در حالی است که کنسول پلی استیشن 4 در همین بازه زمانی مشابه بعد از عرضه اش، توانسته بود 40 میلیون دستگاه در سراسر دنیا به فروش برساند. اگرچه در این آمار عملکرد پلی استیشن 4 کمی بهتر بوده است اما باید در نظر گرفت که این چند سال اخیر شرکت های تکنولوژی به علت کمبود نیم رساناها مشکلاتی در تأمین موجوداتی سخت افزارهای خود داشتند و اینکه پلی استیشن 5 توانسته در چنین شرایطی عملکردی تقریباً نزدیک با پلی استیشن 4 داشته باشد، نشان از موفقیت بسیار آن است. انتظار می رود در سال مالی آینده فروش پلی استیشن 5 در بازه زمانی مشابه پس از انتشار از پلی استیشن 4 هم بیشتر گردد.

به صورت دقیق تر، سونی در سه ماهه چهارم و پایانی سال مالی 2022 چیزی حدود 6.3 میلیون کنسول وارد بازار نموده است که نسبت به بازه مشابه در سال پیش 4.3 میلیون نسخه بیشتر بوده و حتی از انتظارات اولیه این شرکت هم بالاتر بوده است. این آمار نشان از رشد 215 درصدی فروش سخت افزار پلی استیشن 5 نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته است. با این حال، فروش کنسول نسبت به سه ماهه قبلی یعنی سه ماهه سوم 2022 کاهش 4.17 درصدی را تجربه نموده است.

به صورت کلی، سونی در سال مالی 2022 توانسته بیش از 19.1 میلیون کنسول به فورش برساند. این در شرایطی است که پیش بینی اولیه سونی برای فروش کنسول در این سال مالی 19 میلیون دستگاه بوده است. اگرچه همان رقم هم بسیار بالا بود اما سونی توانسته حتی از پیش بینی و انتظار اولیه خود برای این سال مالی هم بالاتر برود.

طبق آمار پلی استیشن، در انتهای سال مالی 2022 یعنی تا تاریخ 31 مارس 2023 سرویس پلی استیشن 5 حدود 47.4 میلیون مشترک داشته است که با تعداد مشترکان این سرویس در سال مالی قبلی یکسان است. البته، این آمار نسبت به سه ماهه قبلی همین سال مالی کمی افزایش داشته است.

بعلاوه تا تاریخ 31 مارس 2023 حدود 108 میلیون کاربر فعال ماهانه در پلی استیشن نتورک (PlayStation Network) وجود داشته است که نسبت به همین بازه زمانی مشابه در سال قبل دو میلیون کاربر فعال ماهانه بالاتر است.

طبق آمار سونی، در سه ماهه پایانی این سال مالی که به 31 مارس 2023 ختم می گردد، تقریباً 68 میلیون بازی روی دو کنسول پلی استیشن 5 و پلی استیشن 4 به فروخته شده است که نسبت بازه زمانی مشابه در سال قبل حدود 2.5 میلیون کاهش داشته است. از این میان، 9.5 میلیون نسخه مربوط به فروش بازی های استودیوهای داخلی پلی استیشن بوده است. این رقم هم نسبت به سال مالی قبلی کاهش 5 میلیونی داشته است. 70 درصد از فروش بازی ها هم متعلق به فروش دیجیتالی بوده است که یک درصد نسبت به سال قبل کمتر است.

به صورت کلی، از نظر عایدی و سود عملیاتی هم پلی استیشن سال مالی موفقی را پشت سر گذاشت. در سال مالی 2022، عایدی بخش پلی استیشن 3644.6 میلیارد ین/ 26.917 میلیارد دلار بوده است که نسبت به سال مالی قبل از آن 33.03 درصد افزایش داشته است. بعلاوه سود عملیاتی پلی استیشن در همین بازه زمانی 250 میلیارد ین/ 1.846 میلیارد دلار بوده است که نسبت به بازه زمانی مشابه در سال قبل 27.76 درصد کاهش داشته است. یکی از دلایل کاهش سود عملیاتی، خریدهای بزرگی نظیر خرید استودیو بانجی و همین طور سرمایه گذاری روی بازی های سرویس محور بوده است.

در حالی که پلی استیشن توانسته سال مالی خوبی را پشت سر بگذارد و فروش کنسول پلی استیشن 5 حتی از انتظارات سونی بیشتر گردد، چندی پیش مایکروسافت در گزارش مالی خود از کاهش 30 درصدی فروش ایکس باکس نسبت به سال قبل خبر داده بود.

منبع: Gematsu

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1402 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 624

به "فروش پلی استیشن 5 به 38 میلیون دستگاه رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش پلی استیشن 5 به 38 میلیون دستگاه رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید