موجوداتی که پنج میلیون سال در غار حبس شدند

به گزارش ذهن خاکستری، پنج و نیم میلیون سال پیش بود که غار موویل از سراسر دنیا جدا شده و تبدیل به یک اکوسیستم بی نظیر و عجیب شد که در هیچ گوشه ای از دنیا نمی توان نظیر آن را یافت.

موجوداتی که پنج میلیون سال در غار حبس شدند

به گزارش خبرآنلاین، اگر کمبود نور خورشید، بوی تخم مرغ گندیده و خزنده های مختلف نبودند، این غار می توانست در حکم یک بهشت باشد.

این غار که در فاصله چند کیلومتری ساحل دریای سیاه در رومانی واقع شده، یکی از منزوی ترین مکان های روی کره زمین است که در اواخر دوران میوسن (زمان تقریبی 23.03 تا 5.333 میلیون سال پیش)، از طریق لایه های ضخیمی از خاک رس وسنگ آهک محصور شده است. این غار، در سال 1986 و در شرایطی کشف شد که محققان در پی مکان مناسبی برای ساخت یک نیروگاه هسته ای بودند و در عوض به یک معدن ارزشمند برای زیست شناسان دست یافتند.

زندگی در جو تقریبا غیرممکن در غار

اگر شما یک فرد درونگرا هستید و فکر می کنید که این غار می تواند خانه ای رویایی برایتان باشد، باید بدانید که دسترسی به این غار فقط با مجوزهای خاصی امکان پذیر است. رطوبت 100درصدی، جو سمی و کمبود نور خورشید، باعث می شود تا گذراندن زمان طولانی در آن تقریبا سخت و غیرممکن باشد.

با وجود این شرایط سخت، زندگی در این غار را به طور کامل غیرممکن نکرده است و محققان دریافته اند که گونه های عجیبی با سازگاری با جو منحصر به فرد و متفاوت غار، در آن زندگی می کنند. دانشمندان 53 گونه از بی مهرگان را در غار موویل شناسایی کرده اند که 37 گونه از آن ها در هیچ نقطه دیگری از کره زمین یافت نشده اند؛ عنکبوت ها، عقرب های آبی و زالوها از جمله ساکنان این غار هستند؛ در عین حال دانشمندان اخیرا یک گونه صدپا را دراین غار کشف کرده اند که در مقاله ای که در سال 2020 منتشر شد، عنوان پادشاه غار را به خود اختصاص داده است.

ویژگی های منحصربه فرد ساکنان غار

آنچه زندگی در این غار را منحصر به فرد و بی نظیر کرده، نحوه سازگاری و تطبیق پذیری جانوران با شرایط غیرعادی زندگی در آن است. بیشتر جانورانی که در این غار زندگی می کنند، چشم ندارند و پوستشان نیز فاقد رنگدانه است. به این دلیل که وقتی که در تاریکی زندگی می کنید، نیازی به داشتن پوستی با رنگی مجذوب کننده و یا چشم هایی کاربردی برای دیدن اشیای مختلف نخواهید داشت.

جالب اینجاست که نوع متمایزی از زنجیره غذایی نیز در این غار ایجاد شده است. در حالی که بیشتر اکوسیستم ها به فتوسنتز وابسته هستند (و برای فتوسنتز به انرژی نور خورشید نیاز است)، اکوسیستم غار موویل هیچ وابستگی ای به شیمی سنتز ندارد. در نبود نور خورشید و حداقل اکسیژن ممکن، باکتری های موجود در غار، حجم زیادی از متان و گوگرد را اکسید کرده و مواد مغذی تولید می کنند و بدین ترتیب لایه های میکروبی ای تشکیل می شود که موجودات ساکن غار، از آن ها تغذیه می کنند.

غار موویل، تنها اکوسیستم زمینی با زنجیره غذایی شیمیایی است و بیشتر شبیه چیزی است که در نزدیکی دریچه های گرمابی در اعماق اقیانوس شاهدش هستیم.

محققانی که در سال 1996 در مورد این غار تحقیق کرده و مقاله ای در این رابطه منتشر کرده بودند، گفته اند: سیستم غار موویل، شبیه دریچه هایی در اعماق دریاهاست که دارای پایه شیمی آوتروفیک و زیست های مختلف است. با این وجود به نظر می رسد که سیستم غار فاقد همزیستی بین میکروب های شیمیایی آتوتروف و حیوانات است و مشخصه هایی شبیه به جوامع دریچه های عمیق در دریاها را داراست.

تنها 37 سال از عمر کشف این غار می گذرد، پس احتمالا راز و رمزهای زیادی در دل غار موویل نهفته است و این احتمال وجود دارد تا در سال های آینده سوالات بیشتری درباره اسرار زیست شناسی تکاملی این غار پاسخ داده شود.

منبع: فرارو
انتشار: 22 شهریور 1402 بروزرسانی: 22 شهریور 1402 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 677

به "موجوداتی که پنج میلیون سال در غار حبس شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موجوداتی که پنج میلیون سال در غار حبس شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید