تا حالا فکر نموده اید که پس زمینه نقاشی مونالیزا کجاست؟، عکس

به گزارش ذهن خاکستری، یکی از متخصصان عصر رنسانس در رمزگشایی تابلوی معروف مونالیزا به این نتیجه رسیده که داوینچی این نقاشی حیرت انگیز را در منطقه لکو ایتالیا کشیده است.

تا حالا فکر نموده اید که پس زمینه نقاشی مونالیزا کجاست؟، عکس

غزال زیاری- پانصد سال پس از آنکه لئوناردو داوینچی، تابلوی معروف مونالیزا را نقاشی کرد، رمزگشایی ها درباره این اثر جادویی همچنان ادامه دارد.

حالا یک محقق، به این جمع بندی رسیده که رمز و راز پس زمینه این نقاشی که از آن به عنوان یکی از مشهورترین آثار هنری دنیا یاد می گردد را کشف نموده است.

سال ها و دهه هاست که مورخان هنری درباره مکانی که الهام بخش داوینچی برای پس زمینه این نقاشی بوده بحث و برآورد می نمایند. حالا آن پیزوروسو، زمین شناس ایتالیایی و متخصص رنسانس، به این جمع بندی رسیده که مکانی که در فکر این نقاش سرشناس بوده را یافته و معتقد است که بک گراند این نقاشی عجیب با الهام گیری از لکو در شمال ایتالیا به تصویر کشیده شده است.

لکو، مکان الهام بخش نقاشی داوینچی

پیزوروسو با اشاره به شهر کوچکی در سواحل دریاچه کومو گفته: وقتی به لکو رفتم، متوجه شدم که او مونالیزا را اینجا نقاشی نموده است. طبق گفته او، پلی که در این نقاشی به تصویر کشیده شده، دقیقاً شبیه به پل آزون ویسکونتی این منطقه است که در قرن چهاردهم ساخته شده بود؛ هرچند که پیش از این، کارشناسان پل به تصویر کشیده شده را به سازه های مشابهی در شهرهای دیگر ایتالیا مانند آرتزو و بابیو مرتبط نموده بودند.

گفتنی است که پیزوروسو اولین کسی نیست که مدعی است که این معما را حل نموده است؛ اما او برای اثبات ادعایش به سراغ دانشش در علم زمین شناسی رفته و گفته: این پل برای من سوژه و نکته مهم نقاشی نبود. اما باید این را در نظر داشت که در فرضیه های دیگر ارائه شده، نکات مطرح شده درباره زمین شناسی نادرست بود. او یادآور شده که سازندهای سنگی در لکو از جنس سنگ آهک هستند و این دقیقاً با آنچه در نقاشی مونالیزا مشاهده می گردد، تطبیق دارد.

او با قرار گرفتن در موقعیتی که به نظرش داوینچی آنجا را در پس زمینه نقاشی اش کشیده، گفت: وقتی به تابلوی مونالیزا نگاه می کنید، این بخش از رودخانه آدا را می بینید و دریاچه دیگری در پشت آن دیده می گردد که در زیر کوه های دندان اره ای تعیین هستند.

از سوی دیگر مایکل دیلی، مدیر اجرایی ArtWatch UK(یک سازمان غیرانتفاعی که بر حفاظت از آثار هنری نظارت می نماید) در این رابطه گفت: تحقیقات پیزوروسو درباره مونالیزا و داوینچی حکایت از آن دارد که این دانشمند تا چه حد توانسته با این هنرمند ارتباط گرفته و فکریت او را بشناسد. هیچ مورخ هنری دیگری به مقدار پیزوروسو صلاحیت درک علمی این اثر را ندارد و مطالعات دیگر در این زمینه در حال حاضر چندان قابل قبول نیستند.

از هویت ناشناخته تا لبخند مرموز

یکی دیگر از رازهای مونالیزا که هنوز فاش نشده، هویت زنی است که چهره اش به تصویر کشیده شده است.

عده ای بر این باورند که او لیزا گراردینی، همسر یک تاجر فلورانسی است و بعضی تئوری ها حکایت از آن دارد که این نقاشی درواقع خودنگاره ای از لئوناردو است. عده ای دیگر هم زن داخل قاب را تصویری از شاگرد دیرینه لئوناردو و معشوقه احتمالی اش، جیان جاکومو کاپروتی می دانند که با نام مستعار سالای شناخته می شد.

یکی از محققان اخیراً اعلام نموده بود که با بهره گیری از فناوری مادون قرمز، لایه های پیش نویس قبلی پنهان شده در زیر نقاشی اصلی را آنالیز نموده و با مقایسه آن با چندین نقاشی دیگر، بر این باور است که چهره به تصویر کشیده شده در تابلوی مونالیزا، سالای است که بینی، پیشانی و لبخندش دقیقاً شبیه سالای به نظر می رسد.

دیگر راز پربحث این تابلو نیز لبخند مرموز بانوی درون قاب است و هنوز دانشمندان نتوانسته اند رمزگشایی نمایند که این یک لبخند است؛ یا پوزخند و یا یک حس خنثی

منبع: nbcnews

227321

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1403 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 695

به "تا حالا فکر نموده اید که پس زمینه نقاشی مونالیزا کجاست؟، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تا حالا فکر نموده اید که پس زمینه نقاشی مونالیزا کجاست؟، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید