نیروهای ترکیه تا عمق 9 کیلومتری عراق به پیش آمده اند

به گزارش ذهن خاکستری، به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه المدی عراقی، بدر الزیادی، عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق، تأکید کرد که حضور نیروهای نظامی ترکیه ای در خاک عراق براساس تعریف های حقوق بین المللی مصداق اشغالگری است.

نیروهای ترکیه تا عمق 9 کیلومتری عراق به پیش آمده اند

وی افزود: نیروهای ترکیه تا عمق 9 کیلومتری خاک عراق حضور دارند و به اقداماتی همچون قطع درختان و وادار کردن ساکنان روستاها به ترک خانه هایشان و منع تردد و جلوگیری از پرداختن به کار روزمره شان که کشاورزی است دست می زنند.

الزیادی تأکید کرد که اعضای این کمیسیون در چارچوب نقش نظارتی مجلس عراق بازدید میدانی از استان دهوک انجام داده اند و به منطقه ها زاخو و العمادیه سرکشی کرده و نیروهای ترکیه ای را در این منطقه دیده اند. این طبق همه معیارها اشغالگری است. آنها 9 کیلومتر در همه مرزها به پیش آمده اند و در برخی موارد بیشتر هم جلو آمده اند.

او گفت: این نیروها با هر تعریفی اشغالگر شمرده می شوند و ده ها روستای کردنشین در نقاط مرزی شاهد کوچ اجباری ساکنانشان بوده اند.

وی افزود: نیروهای مرزبانی عراق 16 کیلومتر از مرز ترکیه فاصله دارند و این فاصله بسیار زیاد است.

این کننده مجلس عراق گفت که این کمیسیون گزارشی تفصیلی از شرایط جاری در منطقه ها مرزی و نیازهای نیروهای مرزبانی تهیه کرده و به زودی با تکمیل گزارش آن را به ریاست مجلس و فرمانده کل نیروهای مسلح ارائه خواهد کرد. دستگاههای امنیتی باید این نیازها را برطرف کنند. نسخه ای از گزارش به ریاست مجلس تحویل داده خواهد شد.

وی افزود که بخشی از این گزارش محرمانه است و تماماً مبتنی بر اسناد و مدارک و عکس هایی است که عملیات اشغالگرانه ترکیه در این منطقه را اثبات می کند و صرف ادعا یا اتهام زنی نیست.

الزیادی تاکید کرد: مجلس روز سه شنبه جلسه خواهد داشت و یکروز قبل کمیسیون امنیت و دفاع مجلس جلسه خواهد داشت تا گزارش تهیه شده به هیئت رئیسه و همه دست اندرکاران امور تحویل داده شود.

ازسوی دیگر، سعران الاعاجیبی، دیگر عضو این کمیسیون، تأکید کرد که نباید نسبت ادامه اقدامات ترکیه در خاک عراق سکوت اختیار کرد.

او گفت که دولت مرکزی عراق با هماهنگی اقلیم کردستان باید در قبال این اقدامات ترکیه وارد عمل شود و افزود که عراق اهرم هایی برای اعمال فشار بر ترکیه دارد که از همه مهم تر اهرم اقتصادی است.

الاعاجیبی تأکید کرد که هیچکس در پی درگیری با ترکیه نیست و برای همین باید از روش های دیپلماتیک و مذاکرات مستقیم و فشارهای اقتصادی وارد عمل شد و جامعه جهانی را هم به همراهی با عراق در این پرونده واداشت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 مرداد 1400 بروزرسانی: 4 مرداد 1400 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 119

به "نیروهای ترکیه تا عمق 9 کیلومتری عراق به پیش آمده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیروهای ترکیه تا عمق 9 کیلومتری عراق به پیش آمده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید