هزینه وام مسکن مجردها اعلام شد

به گزارش ذهن خاکستری، تهران (پانا) - هزینه وام مسکن برای مجردین در چهارشنبه 3 آذر ماه برابر با 22 میلیون و 260 هزار تومان و برای متاهلین 38 میلیون و 160 هزار تومان ثبت شد.

هزینه وام مسکن مجردها اعلام شد

به گزارش اقتصادنیوز، اوراق بانک مسکن در جهت اخذ وام بین متاهلین و مجردین توزیع می شود. ارزش هر کدام از اوراق در بازار خرید و فروش وام مسکن کشف شده و اعتبار هرکدام از آنها 500 هزار تومان است.

هزینه وام مسکن در هفته ابتدایی آذرماه روندی نوسانی را طی کرد و از هفته قبل پایین تر آمد. طبق آمارهای اعلام شده از سوی بانک مسکن، هزینه هر برگ اوراق تسه در آخرین روز هفته اخیر به 79 هزار و 800 تومان رسیده و در سطح بالایی قرار گرفت . این رخداد متعاقبا نرخ سود را نیز ارتقا بخشید.

هزینه وام مسکن در هفته اول آذر

هزینه هر کدام از اوراق در روز چهارشنبه سوم آذر ماه به 79 هزار و 500 تومان رسید. بررسی این قیمت با روزهای قبل نشان از ورود بی سابقه اوراق تسه به این کانال در یک سال اخیر داشته است. در ادامه این اتفاق موجب شد تا سقف وام برداشتی مجردین در این هفته نیز تغییر کرده و رکورد بالایی را ثبت کند.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود

بر این اساس هزینه وام مسکن برای مجردین در چهارشنبه 3 آذر ماه برابر با 22 میلیون و 260 هزار تومان و برای متاهلین 38 میلیون و 160 هزار تومان ثبت شد.

جهت قیمت ها در این هفته روندی تقریبا نوسانی بوده که و در نهایت از چهارشنبه هفته گذشته پایین تر آمد.

از آن جا که متقاضیان وام برای دریافت وام ناچار به پرداخت دو هزینه هستند بنابراین نرخ سود آن ها نیز از مقدار اسمی خود جدا شده و متناسب با قیمت اوراق تغییر خواهد کرد.

نرخ سود موثر وام مسکن در هفته اول آذر

با توجه به آن که متقاضیان وام مجبور به پرداخت دو هزینه همزمان برای دریافت وام مسکن هستند در نتیجه تغییرات در این مقدار به نرخ سود نیز منتقل شده و با نوسان در هزینه هر برگ اوراق نرخ سود موثر نیز تغییرخواهد کرد.

درهمین راستا محاسبات نشان می دهد نرخ سود وام مسکن در انتها هفته گذشته از 22.36 درصد به 22.2 درصد رسیده و در نهایت اندکی پایین تر از آخرین روز هفته گذشته به ثبت رسید. با این حال هنوز این سطح در مقایسه با ماه های سال 1400 در درجه بالایی قرار گرفته است.

هزینه نهایی وام مسکن در هفته اول آذر

پولی را که متقاضیان با توجه به شرایط اخذ این وام باید به بانک مسکن باز پرداخت کنند با توجه به قیمت هر کدام از اوراق تغییر می کند. بنابراین هزینه ای که مجردین باید در طول 12 سال بپردازند در انتها هفته ابتدایی آذر برابر با 182 میلیون و 370 هزار تومان و برای متاهلین معادل با 338 میلیون تومان محاسبه می شود. با وجود این که این آمار در مقایسه با هفته قبل تنزل پیدا کرده اما هنوز از سطح آمارها در ماه های سال 1400 بالاتر است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 اسفند 1400 بروزرسانی: 21 اسفند 1400 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 373

به "هزینه وام مسکن مجردها اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه وام مسکن مجردها اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید