واردات کدام خودروهای دست دوم به ایران مجاز است؟ ، دستورالعمل استاندارد برای واردات خودروی کارکرده

به گزارش ذهن خاکستری، سازمان ملی استاندارد ایران با انتشار دستورالعمل استاندارد برای واردات خودرو کارکرده، نشان های تجاری که واردات خودروهای دوست دوم آن به ایران مجاز است را تعیین کرد.

واردات کدام خودروهای دست دوم به ایران مجاز است؟ ، دستورالعمل استاندارد برای واردات خودروی کارکرده

به گزارش خبرنگاران، دولت و مجلس مقدمات واردات خودروی دست دوم خارجی را برای ساماندهی بازار داخلی فراهم نموده اند و دیر یا زود اولین خودروهای وارد شده با این روند، در خیابان های کشور ظاهر خواهند شد. پیرو این اتفاق، سازمان ملی استاندارد ایران هم وارد میدان شده و دستورالعمل استاندارد برای واردات این خودروها را اعلام نموده است.

البته هنوز جزئیات آئین نامه واردات خودروهای دست دوم خارجی به صورت رسمی منتشر نشده و از ضوابط اختصاصی آن اطلاعی در دست نیست؛ اما بر اساس قواعد سازمان استاندارد و الزامات زیست محیطی، خودروهایی مجاز به ورود به کشور هستند که استانداردها و شرایط پایه را پاس نمایند.

دستورالعمل سازمان ملی استاندارد ایران در پی، معین رویه برای ارزیابی و صدور تأییدیه وسایل نقلیه دست دوم وارداتی بر اساس الزام ها و ضوابط فنی است و درنهایت این دستورالعمل تعیین می نماید که کدام خودروی خارجی دست دوم قابلیت ورود به کشور دارد.

بر اساس این دستورالعمل، وسایل نقلیه دست دوم وارداتی با یکی از شرایط زیر قابلیت ارزیابی و صدور تأیید شده پیدا خواهند کرد:

الف) دارای گواهی صحه گذاری تأیید نوع صادره از سازمان طی پنج سال گذشته باشد.

ب) از نمانام های معتبر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، انگلیس، ژاپن و کره جنوبی ذکر شده در کاربرگ نمانام های معتبر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، انگلیس ژاپن یا کره جنوبی به شماره مدرک 4-152/269/ د باشد.

ج) دارای شماره تأیید نوع کلی خودرو (WVTA) مندرج بر روی پلاک شناسایی باشد.

د) هر دستگاه دارای گواهی سازنده مبنی بر انطباق خودرو با ایمارک (COC) باشد.

ه) هر دستگاه دارای گواهی GCC ارگان تأییدنماینده خودرویی کشورهای حوزه خلیج فارس (GSO) باشد؛ و هر دستگاه دارای ارائه گواهینامه تأییدیه کشور چین CCC باشد.

ز) هر دستگاه دارای گواهی تأییدیه کشورهای اتحادیه اوراسیا EAC باشد.

علاوه بر این وسایل نقلیه دست دوم وارداتی که در کشور موجود باشد و در اختیار نهادها، سازمان ها، سفارتخانه ها، سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی دستگاه های دولتی قضائی و حاکمیتی قرار داشته و فاقد پلاک یا پلاک تردد عمومی هستند.

* واردنماینده باید صحت مبدأ فراوری و هر یک از موارد فوق را (حسب مورد) اظهار کند.

* وسیله نقلیه دست دوم وارداتی باید آماده استفاده عادی به وسیله کاربر باشد.

* متقاضی باید درخواست رسمی خود را برای دریافت تأییدیه به سازمان ارائه کند.

* سازمان می تواند رأساً یا به وسیله شرکت های بازرسی برای بازرسی فیزیکی از وسایل نقلیه دست دوم وارداتی و آنالیز عملکرد اجزا و قطعات مختلف آن طبق کاربرگ چک فهرست بازرسی فیزیکی از وسیله نقلیه دست دوم وارداتی اقدام کند.

* در صورت تشخیص هیئت نظارت به جای استفاده از کارشناس فنی استان و خدمات شرکت بازرسی کمیته بازرسی جهت انجام بازرسی فیزیکی از وسایل نقلیه دست دوم وارداتی و آنالیز عملکرد سیستم ها و قطعات مختلف آن اقدام خواهد نمود.

*وسیله نقلیه دست دوم وارداتی نباید دارای یکی از عیوب ایمنی طبق کاربرگ دسته بندی عیوب ایمنی، عملکردی و ظاهری باشد.

* وسیله نقلیه دست دوم وارداتی دارای یکی از عیوب عملکردی طبق کاربرگ دسته بندی عیوب ایمنی، عملکردی و ظاهری بوده، به نحوی که برطرف آن مستلزم تغییر و جایگزینی قطعه، سیستم یا مجموعه فنی مجزا باشد، باید قطعات اصلی تعویض شده و برطرف عیب انجام گردد.

*درصورتی که تعویض و اصلاح با قطعات غیر اصلی از قبیل اقدامات عرضه شده در خدمات پس از فروش انجام گردد، باید قطعات تعویضی دارای استانداردها و الزامات معین شده باشد.

*تعیینات فنی و علائم ردیابی سیستم های اصلی وسیله نقلیه دست دوم وارداتی، درج شده بر روی بدنه خودرو یا پلاک های شناسایی نباید با اسناد فروش یا اسناد گمرکی مغایرت داشته باشد.

*چنانچه با توجه به نتایج بازرسی و اسناد وسیله نقلیه دست دوم وارداتی یا ویژگی های فنی درد شده در سامانه های رسمی خودروساز تعیین گردد که قطعه سیستم یا مجموعه فنی مجزایی در خارج از شرکت سازنده وسیله نقلیه نصب شده و یا به نحوی تعیینات آن تغییر یافته است باید از روی وسیله نقلیه باز شده و یا به تعیینات اصلی سازنده برگردانده گردد.

البته برای واردات خودروهای کارنموده، باید مبلغی به عنوان عوارض گمرکی و مالیات پرداخت گردد؛ این مبلغ بسته به نوع و ارزش خودرو فرق دارد.

- برای واردات خودروی کارنموده، باید بیمه بدنه خودرو نیز خریداری گردد.

- برای واردات خودرو دست دوم، واردنماینده باید گواهینامه معتبر رانندگی داشته باشید.

طبق این دستورالعمل نشان های تجاری شامل بنز، بی ام دبلیو، سئات، اشکودا، آئودی، فولکس واگن، مینی، اپل، ولوو، فیات، مازراتی، رنو، پژو، مان، اسکانیا، ایویکو، تویوتا، نیسان، سوزوکی، هوندا، لکسوس، میتسوبیشی، مزدا، کیا، هیوندای، سانگ یانگ برای واردات مجاز است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1402 بروزرسانی: 15 شهریور 1402 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 674

به "واردات کدام خودروهای دست دوم به ایران مجاز است؟ ، دستورالعمل استاندارد برای واردات خودروی کارکرده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات کدام خودروهای دست دوم به ایران مجاز است؟ ، دستورالعمل استاندارد برای واردات خودروی کارکرده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید