کشف سند 22 میلیون ساله از ارتباط دی اکسید کربن با گرمایش جهانی

به گزارش ذهن خاکستری، یافته های علمی تا به امروز نتایج گوناگون و داده های متناقضی را از ارتباط بین سطوح بالای دی اکسید کربن و تغییرات آب و هوایی در اعصار گذشته ارائه داده است، اما اکنون برگ های فسیلی آفریقا توانسته اند این معما را حل نمایند. محققان دانشگاه Southern Methodist دالاس می گویند، مطالعه تازه آن ها بر روی این فسیل ها نشان داده است که این پیوند واقعاً برای آن دوره زمانی ماقبل تاریخ وجود دارد.

کشف سند 22 میلیون ساله از ارتباط دی اکسید کربن با گرمایش جهانی

به گزارش خبرنگاران، دی اکسید کربن گازی است که به طور معمول و حتی از میلیون ها سال پیش در جو زمین وجود داشته که امروزه بیشتر با اصطلاح گاز گلخانه ای شناخته می گردد، زیرا که غلظت زیاد آن می تواند به افزایش بیشتر دمای زمین منجر گردد و این دقیقاً همان چیزی است که در گلخانه ها با تابش نور خورشید رخ می دهد. در سال های اخیر افزایش گاز های گلخانه ای سبب افزایش دمای زمین شده و این امر نیز به نوبه خود بر آب و هوای کره زمین تأثیر منفی گذاشته است. اما این موضوع هنوز مورد مناقشه بعضی از جوامع علمی است که معتقدند این امر نمی تواند باعث تغییرات بسیار محسوس در آب و هوای زمین داشته باشد.

کشف نو دانشمندان دانشگاه SMU مبنی بر اینکه دی اکسید کربن میلیون ها سال پیش به همان شیوه ای رفتار می کرد که امروزه انجام می دهد، پیامد های مهمی برای آینده دارد. Tekie Tesfamichael زمین شناس و دانشمند ارشد این تحقیق می گوید: این کشف از تجزیه و تحلیل های بیوشیمیایی برگ های فسیلی از گیاهانی که 27 و 22 میلیون سال پیش روی زمین رشد نموده اند، به دست می آید. وی می افزاید؛ هرچه بیشتر در خصوص رابطه بین غلظت دی اکسید کربن اتمسفر و دمای دنیای در گذشته درک کنیم، بیشتر می توانیم برای تغییرات پیش رو برنامه ریزی کنیم. این یافته نشان می دهد که ارتباط دی اکسید کربن و گرمایش دنیای که امروزه مشاهده می گردد، در آینده نیز ادامه خواهد یافت.

این یافته ها به لطف کشف نادر دو مکان با برگ های فسیلی گیاهان گلدار به خوبی حفظ شده از ارتفاعات اتیوپی در شرق آفریقا امکان پذیر شد. Tesfamichael در این خصوص می گوید: یافتن چنین برگ های فسیلی سالمی از دو دوره متفاوت، یک خوش شانسی محض بود، زیرا این امر ما را قادر ساخت تا به سؤالی که در خصوص رابطه بین غلظت دی اکسید کربن جو و دمای دنیای داشتیم پاسخ دهیم. در ابتدا نتایج متنوع و داده های متناقضی را در خصوص غلظت دی اکسید کربن در دو بازه زمانی که مطالعه کردیم، مشاهده کردیم. اما کنترل دقیق تر روی سن فسیل هایمان به ما یاری کرد تا آنالیز کنیم که آیا غلظت دی اکسید کربن جو با گرم شدن مطابقت دارد یا نه، که این خود به طور مستقل در مطالعات ژئوشیمیایی فسیل های دریایی در رسوبات اقیانوسی به خوبی مستند شده بود.

دانشمندان می دانند که تغییرات در غلظت دی اکسید کربن اتمسفر بر تثبیت کربن در برگ ها در طول فتوسنتز تأثیر می گذارد. این باعث می گردد برگ ها تغییرات تشریحی و فیزیولوژیکی مانند فراوانی و مقدار روزنه ها را ایجاد نمایند. دانشمندان می توانند این ویژگی ها را از جمله در برگ های فسیلی مقدار گیری نمایند، به طوری که فسیل های برگ را می توان به عنوان نماینده ای برای تاریخچه دی اکسید کربن جو زمین استفاده کرد.

سایت هایی که این برگ های فسیلی سالم در آن ها یافت شده، به طور جداگانه کشف شده اند که یکی از این مکان ها به اواخر دوران الیگوسن (22 تا 33 میلیون سال پیش) و دیگری به اوایل میوسن (23 تا 5 میلیون سال پیش) مربوط می گردد. مطالعات قبلی که دمای اقیانوس ها را از سرتاسر دنیا برای این دو بازه مقدار گیری می کردند، تفاوت دمایی روی زمین را بین این دو زمان کاملاً ثابت نموده اند که یکی بسیار گرمتر از دیگری بود؛ بنابراین مطالعه محققان دانشگاه SMU در پی مقدار گیری سطوح دی اکسید کربن برای این دو دوره زمانی بود.

برگ های فسیلی که از سایت 27 میلیون ساله اواخر دوره الیگوسن بدست آمده بود، نشان داد که سطح دی اکسید کربن به طور میانه حدود 390 قسمت در میلیون بود و این تقریباً شبیه چیزی است که امروزه شاهد آن هستیم. اما در مقابل، برگ های فسیلی گونه های 22 میلیون ساله مربوط به میوسن اولیه، سطوح به مراتب بالاتری از دی اکسید کربن را نشان داد. آب و هوای میوسن اولیه در آن موقع گرمتر از اواخر الیگوسن بود و تحقیقات دانشگاه SMU نشان می دهد که کربن اتمسفر حدود 870 قسمت در میلیون بود، یعنی دو برابر آنچه امروز روی زمین است. به سخن دیگر دانمشندان دانشگاه SMU توانستند به طور قطع ارتباط میان افزایش سطح دی اکسید کربن با افزایش دما را در در اواخر الیگوسن و اوایل میوسن، به اثبات برسانند.

لورن میشل، دانشمند تغییرات اقلیمی که به عنوان محقق فوق دکترا در SMU روی این مطالعه کار نموده است، گفت: با این مدل نو، اکنون می توانند به سوالات مهم دیگری نیز پاسخ دهند. سؤالاتی در خصوص اندازه تغییر و اینکه چه عواملی ابتدا تغییر نموده اند، در نهایت تصویر واضح تری از الگو های تغییرات آب و هوای زمین به دست می دهد. درک رابطه گاز های گلخانه ای و عوامل آب و هوایی نشان داده شده در این فسیل ها، ایده بهتری از آنچه در آینده در پیش رو داریم به ما می دهد و اینکه چگونه می توانیم برای آن آماده شویم.

منبع: scitechdaily

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 22 بهمن 1400 بروزرسانی: 22 بهمن 1400 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 342

به "کشف سند 22 میلیون ساله از ارتباط دی اکسید کربن با گرمایش جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سند 22 میلیون ساله از ارتباط دی اکسید کربن با گرمایش جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید