یک دهه زندگی در جنگل های هیرکانی برای شکار پلنگ، هما و خرس، تماشای گنجینه های هیرکانی در شبکه مستند

به گزارش ذهن خاکستری، مستند گنجینه های هیرکانی روایتی از بخش نادیده حیات وحش ایران در البرز مرکزی و شرقی است که از شبکه مستند سیما پخش می گردد.

یک دهه زندگی در جنگل های هیرکانی برای شکار پلنگ، هما و خرس، تماشای گنجینه های هیرکانی در شبکه مستند

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، مجموعه مستند گنجینه های هیرکانی به کارگردانی علی احمدی زرین کلایی در شبکه مستند فراوری شده و از آدینه 10 دی ساعت 22 روی آنتن می رود.

علی احمدی زرین کلایی درباره گنجینه های هیرکانی گفت: این مجموعه مستند 10 قسمتی نگاهی جامع به حیات وحش جنگل های هیرکانی دارد. در قسمت های مختلف این مجموعه با بخش های نادیده ای از حیات وحش موجود در جنگل های هیرکانی آشنا می شویم و در آن تصاویری نو از خرس، پلنگ، شوکا، گوزن، بخش بزرگی از پرندگان، مارها و ... که از گونه های جانوری این جنگل ها هستند، می بینیم.

وی اضافه کرد: جنگل های هیرکانی از منطقه گرگان و گلستان شروع شده و با عبور از مازندران و گیلان به بخش هایی از آذربایجان نیز می رسد اما بخش بیشتر آن در استان مازندران واقع شده است. ما برای ساخت این فیلم از ارتفاعات چالوس و علم کوه یعنی البرز مرکزی شروع کردیم و به سمت البرز شرقی رفتیم.

احمدی زرین کلایی گفت: جنگل های هیرکانی بسیار شلوغ است. از طبیعت گرد و جهانگرد تا کسانی که با قطع درخت و شکار به جنگل آسیب می رسانند در این منطقه رفت و آمد دارند. به همین علت نمی توانستیم حیات وحش اینجا را به راحتی ببینیم. اما در مدت 10 سال تصاویر جالبی از این منطقه وسیع را شکار کردیم. البته دوران کرونا، تنفسی را برای جنگل فراهم کرد تا خلوت تر شده و به همین علت توانستیم گونه های نایاب تری را در قاب دوربین ببینم و زیست شان را روایت کنیم.

این مستندساز با معرفی تصاویر ماندگاری که در این مستند برای نخستین بار از زیست حیوانات به نمایش درآمده است، گفت: خوشبختانه پیروز شدیم از پرنده هما که خیلی از ایرانیان آن را با همای سعادت می شناسند، تصویر بگیریم. این پرنده حتی از پلنگ هم نایاب تر است اما پیروز شدیم از غذا دادنش به جوجه هایش نیز تصویر بگیریم. هما یکی از 4 پرنده شکاری بزرگ دنیاست که خوراک او چربی استخوان است. علاوه براین، کلبه ای در جنگل زده بودیم تا بتوانیم پلنگ را پیدا کنیم. در نهایت توانستیم پلنگ را ببینیم و حتی از بازی کردن توله هایش نیز فیلم بگیریم.

کارگردان مستند گنجینه های هیرکانی با اشاره به اینکه بیش از یک دهه برای ساخت این فیلم مستند زمان گذاشته است، گفت: فراوری این مستند را از سال 1389 شروع کردیم و بیش از به یک دهه است که درگیر فراوریش هستیم. ساخت مستند حیات وحش بسیار متفاوت با دیگر ژانرهاست و ما هم می خواستیم تصاویری دیده نشده از حیات وحش کشورمان را به نمایش بگذاریم. این اثر با بسیاری از فیلم های مستند حیات وحش ایرانی که تا به امروز ساخته شده فرق دارد.

وی اضافه کرد: علاقه مندان به حیات وحش ایران می توانند زیبایی های حیات وحش در جنگل هیرکانی را در این مجموعه مستند دیدن نمایند. این روزها در حال تلاشیم تا تصاویری از سیاهگوش که یکی از گونه های وحشی فوق العاده نادر در این منطقه است را شکار کنیم. علاوه بر این، در حال آماده سازی مجموعه نوی به نام نیمرخ شمالی البرز هستیم که به زودی از شبکه مستند پخش می گردد.

علی احمدی زرین کلایی مدیر فیلم برداری، کارگردان و تهیه نماینده این فیلم است و از دیگر عوامل آن می توان به گروه تصویربرداری: رحمان اسحاقی، رحمان نعیمایی، علی غلامرضا پور، رضا غلامرضا پور و جبرئیل شعبانی و تدوین: محمد قاسمی، زهرا اکبری و صادق رضانیا، مشاور هنری ماهان احمدی و کارشناسان:بهادر آراسته و کورس ربیعی اشاره نمود.

این مجموعه آدینه های ساعت 22 پخش می گردد و تکرار آن روز بعد ساعت 14 خواهد بود .

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 خرداد 1401 بروزرسانی: 25 خرداد 1401 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 452

به "یک دهه زندگی در جنگل های هیرکانی برای شکار پلنگ، هما و خرس، تماشای گنجینه های هیرکانی در شبکه مستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک دهه زندگی در جنگل های هیرکانی برای شکار پلنگ، هما و خرس، تماشای گنجینه های هیرکانی در شبکه مستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید