افزایش حقوق بازنشستگان؛ کم یا کافی؟

به گزارش ذهن خاکستری، به گزارش خبرنگاران، قیمت کالاها به قدری بالا رفته که به هیچ وجه نمی توان با این درآمد های پایه ای که در حال حاضر در نظر گرفته شده است، یک زندگی معمولی را گذراند.

افزایش حقوق بازنشستگان؛ کم یا کافی؟

این شرایط به همراه سختی های دوران کرونا زندگی را برای بسیاری از مردم ما با دشواری روبه رو کرده است. در این میان بعضی از اقشار در نسبت با دیگر اقشار با سختی های بیشتری روبرو شدند.

کار ارزشمند!

افزایش درآمدها در نسبت با رشد تورم، نتوانسته دردی را از زندگی مردم دوا کند. در این میان بعضی از گروه های جمعیتی هستند که در نسبت با بقیه درآمد و کمتری دریافت می کنند و به تبع آن، این افزایش درآمدهای اخیر، در زندگی آن ها کم اثرتر بوده است.

بازنشسته ها یکی از این گروه ها هستند که معمولا نیاز آن ها به درآمد مورد توجه جدی قرار نمی گیرد. مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: مجموع دریافتی بازنشستگان حداقل بگیر در 13 ماه بیش از 2 و نیم برابر شده و سایر سطوح نیز افزایش بیش از 2 برابری داشته اند و با هر معیار و هر مرجعی که حساب کنید در این مدت نرخ تورم به این اندازه نبوده و کار بسیار ارزشمندی اجرا شده است.

خانه مان را فروختیم

در حالی سخن از عدم تناسب نرخ تورم و افزایش حقوق بازنشستگان می شود که بسیاری از بانشستگان از سختی های معیشتشان نالانند. اکرم یکی از این افراد است. او حدود 70 سال دارد و یک زن متاهل با چند بچه و نوه است. اکرم که بازنشسته یکی از شغل های بیمارستانی است درباره این که آیا درآمد بازنشستگی برای زندگی او و همسرش کافی است یا نه می گوید: به هیچ وجه. شاید اگر خانه داشتیم راحت تر بود. همسر من شغل آزاد داشته و حقوق بازنشستگی ندارد و در حال حاضر با توجه به شرایط جسمی اش نمی تواند زیاد کار کند. در واقع زندگی ما تقریبا با حقوق بازنشستگی من می گذرد. البته از بس سخت می گذشت، مجبورم گاهی کارهای خیاطی قبول کنم. در جوانی خیاطی می کردم. الآن هر گاه که خیلی به پول نیاز داشته باشیم چند تا سفارش می گیرم. به خاطر این که هیچ وقت درآمد خوبی نداشتیم برای ازدواج و جهیزیه بچه ها مجبور شدیم خانه مان را بفروشیم. الآن هم با این کرایه خانه ها زندگی سخت شده است. این حقوق بازنشستگی هم به هیچ جا نمی رسد. نه فقط من، آدم های زیادی را می شناسم که با این حقوق مشکل دارند. بالاخره ما یک زمانی برای این کشور کار کردیم، خدمت کردیم. اگر توان داشتیم باز هم خدمت می کردیم ولی پیری شتری است که در خانه هر کسی می خوابد. اما حالا به خاطر بیست سی سال کار، انتظار داریم وضع زندگی مان این نباشد. بعد از این سن با سه چهار تا بچه و نوه، دغدغه معیشت نداشته باشیم. به نظر من در حقوق بازنشسته ها باید تجدید نظر شود و متناسب با شرایط اقتصادی جامعه، افزایش پیدا کند. الآن دیگر هیچ چیز مثل قبل نیست. یکی دو کیلو میوه و سبزی بالای بیست سی هزار تومان می شود.

شکل گیری افزایش توقعات و مطالبات!

البته سالاری، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در ادامه سخنانش در مورد تلاش هایی که برای افزایش حقوق بازنشستگان اجرا شده است، گفت: دو مرحله متناسب سازی و افزایش سنواتی حقوق بازنشستگان، موجب بهبود قابل توجه معیشت بازنشستگان شده است و البته ما تمایل داشتیم که افزایش بیش از این انجام دهیم و اگر منابعی باشد هیچ تردید و مضایقه ای نداریم و از حداکثر ظرفیت برای بهبود خدمت رسانی به بازنشستگان و کارگران استفاده می شود. از ابتدا به دنبال برآورده کردن مطالبات برحق جامعه بوده ایم و می دانستیم شروع این کار باعث شکل گیری و افزایش توقعات و مطالبات می شود اما برای ما بسیار مهم است که برای این جمعیت بزرگ که معیشت آنان وابسته به تامین اجتماعی است بتوانیم گام موثری برداریم.

به کار جدید فکر می کنم

البته که این اقدامات بسیار موثر است و تسهیل گر زندگی بازنشستگان خواهد بود. اما چه بهتر که بدون نگرانی از افزایش توقعات و مطالبات به شرایط حقوق بازنشستگان رسیدگی شود. مصطفی 65 ساله است. او که از نخستین سال های جوانی کار کرده، حالا چند سالی است که بازنشسته شده و بیشتر روزهای خود را در خانه می گذراند.

مصطفی درباره شرایط معیشتش می گوید: اگر بخواهم صادقانه حرف بزنم، حقوق بازنشستگی واقعا ناچیز است. در حالی که ما تقریبا همان خرج و هزینه پیشین را داریم. درست است که دخترم نیز شاغل است اما قیمت کالاها بسیار افزایش یافته است. گاهی فکر می کنم هنوز تا هفتاد، هفتاد و پنج سالگی زمان زیادی باقی مانده و بهتر است به کار جدیدی مشغول شوم. همسرم خانه دار است و تنها کسی که حقوق بازنشستگی دارد، من هستم. فکر می کنم حقوق بازنشستگان هم باید مانند حقوق کارمندان متناسب با رشد تورم تغییر کند. خیلی از دوستان من که بازنشسته شده اند در حال حاضر در بخش دیگری مشغول به کار هستند. راننده تاکسی های اینترنتی شدن، یکی از اولین انتخاب های بازنشستگان است.

رشد تورم؛ دو برابر رشد دستمزدها

وحید شقاقی شهری، کارشناس اقتصادی در این باره می گوید: اقتصاد ایران در دهه 90، دو بار تحریم شد و چالش های اقتصادی برای کشور پیش آمد. در ده سال دهه 90، شش سال با تورم بالا روبه رو بودیم. این باعث شد تا قدرت خرید مردم کاهش یابد. در سال های دهه 90 میانگین افزایش حقوق و دستمزد برای کارگران 20 درصد و کارمندان 15 درصد بود. ولی تقریبا در آن شش سالی که تورم بالا داشتیم، رشد تورم دو برابر رشد دستمزدها بوده است. تورم ها اکثرا بالای 30 درصد بوده است. این باعث شد که فاصله و شکافی بین رشد حقوق و تورم بیفتد و قدرت خرید توده مردم از جمله بازنشستگان کاهش یابد. این سبد مصرفی در بعضی بخش ها از جمله بخش مسکن حتی بیش از میانگین افزایش یافته است.

هزینه های درمانی و مصرفی بازنشستگی

این کارشناس اقتصادی در ادامه می افزاید: در کشور ما سیاست های بازتوزیع کشور و سیاست های یارانه ای که بهتر است به آن یارانه پنهان بگوییم، به نفع ثروتمندان تمام شده است. اتفاقا در شرایط تورمی ثروتمندان بیشترین لذت را می برند. این شرایط عموم خانواده ها را با سختی روبرو کرده و فشار زیادی بر کارگردان، کارمندان و بازنشستگان وارد کرده است. در این جا باید توجه ویژه ای به بازنشستگان داشته باشیم. این افراد در سن پیری هستند و هزینه های آنان به ویژه هزینه های درمانی آنان افزایش یافته است. بازنشستگان از دیگر سو عروس و داماد و نوه دارند و بالتبع هزینه های رفت و آمد و مهمان داری آنان زیاد است. پس هزینه های مصرفی آنان زیاد می شود. تعداد افرادی که سر سفره آنان می نشینند زیاد است. فشار به زندگی بازنشستگان باعث می شود تا آن ها هزینه های بهداشتی و درمانی خود را به تعویق بیندازند.

رشد حقوق بازنشستگان بیشتر از کارمندان باشد

شقاقی در ادامه اضافه می کند: باید سیاست های حمایتی و بازتوزیع اصلاح شود و به یارانه های پنهان رسیدگی شود. از نظر من رشد حقوق و دستمزد باید برای بازنشستگان بیشتر از کارمندان باشد. برای مثال اگر حقوق کارگر 20 درصد و حقوق کارمند 15 درصد افزایش یابد، حقوق بازنشسته باید چیزی حدود 17 تا 18 درصد افزایش یابد. چرا که کارمندان به ویژه کارمندان دولتی در بسیاری از مواقع سبد کالا و کارانه دارند و از مزایایی بهره مند می شوند. اما چنین امکاناتی برای بازنشستگان وجود نداد. در حال حاضر رشد دستمز کارمند دولت و بازنشسته یکسان است که این درست نیست. بازنشستگان هزینه های مصرفی و درمانی بیشتری دارند. به طور کلی باید اصلاحات کلانی در زمینه سیاست های حمایتی و یارانه ای به ویژه در بحث کارگران، بازنشستگان و اقشار دهک های پایین اعمال شود.

بازنشستگان که زمانی نیروهای کار این کشور بودند، اکنون به حمایت نیاز دارند تا پیری و بیماری جامعه را در هم نفشرد و از دیگر سو جوانان کاری امروز از فراموش شدگی و وانهادگی دوران بازنشستگی نترسند.

منبع: آفتاب یزد

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 12

به "افزایش حقوق بازنشستگان؛ کم یا کافی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش حقوق بازنشستگان؛ کم یا کافی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید