حضور زنجان در مجمع جهانی ICCN، 2021، پرونده فرهنگی شهر زنجان در لیست مجمع جهانی ICCN

به گزارش ذهن خاکستری، اکبر کریمی در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران در زنجان اظهار کرد: پرونده فرهنگی شهر زنجان با عنوان زنجان، مرکز غزل معاصر ایران با موضوع و موضوعیت عاشقانه های زنده یاد حسین منزوی که با پیشنهاد و مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان در سال 2019 به وسیله وی شروع و در قالب پرونده ای تحقیقاتی تدوین و به دبیرخانه دو سالانه SPAIN-ICCN-UNESCO، ارسال شده بود پس از پذیرش و دریافت تأیید از سوی دبیرخانه در لیست اولویت های ده گانه مجمع جهانی ICCN نهاده شد و منجر به حضور در مجمع جهانی 2021 شد.

حضور زنجان در مجمع جهانی ICCN، 2021، پرونده فرهنگی شهر زنجان در لیست مجمع جهانی ICCN

عضو لیست پژوهشگران یونسکو با اشاره به اینکه مجمع جهانی هر دو سال یک بار در یکی از شهرهای عضو برگزار می گردد و قرار بود در تابستان 2020 همزمان با جشن بزرگ داناجو و با حضور اعضای مشترک ICCN-UNESCO در شهر گانگ نئونگ کره جنوبی برگزار گردد، گفت: به علت شیوع ویروس کرونا این مجمع به تعویق افتاد و با دستور دبیر کل به صورت برخط در 4 و 5 آذرماه 1400 برگزار گردید.

وی با اشاره به اینکه مجمع جهانی با حضور تمامی شهرهای عضو از 56 کشور برگزار می گردد، گفت: سال جاری این مجمع به صورت آنلاین در تاریخ های 25 و 26 نوامبر برگزار و شهر زنجان نیز با پرونده زنجان، مرکز غزل معاصر ایران با موضوع و اشعار زنده یاد حسین منزوی در این مجمع حضور داشت.

کریمی توضیح داد: ICCN شبکه همکاری بین شهری برای محافظت، پاسداشت و معرفی میراث ناملموس بشری است که هر دو سال یک بار تحت عناوین معین شده با حضور شهرهای مختلف عضو از کشورهای متعدد و با شرکت اعضای مشترک ICCN-UNESCO تشکیل جلسه می دهد.

عضو لیست پژوهشگران یونسکو اضافه نمود: در این مجمع سخنرانان جلسه از شهرهای مختلف که از بین شهرداران (شهردار شهر گانگ نئونگ)، نمایندگان فرهنگی، اعضای یونسکو و .. . بودند و به اهمیت میراث ناملموس اشاره کردند.

بعلاوه شهردار شهر آلجمسی اسپانیا ضمن تشریح عملکرد دبیرخانه دو سالانه اسپانیا، از هندوستان به علت پذیرش مجمع عمومی سال 2023 قدردانی کرد.

در ادامه نیز مدیر کل مرکز میراث فرهنگی ناملموس منطقه آسیا و اقیانوسیه تحت نظارت یونسکو ضمن خوش آمد گویی و تبریک به مناسبت شروع مجمع عمومی درباره فعالیت های انجام گرفته در زمینه میراث ناملموس بشری صحبت نموده و در ادامه شهرهای شرکت کننده به ارائه پروژه های خود پرداختند.

بر اساس این گزارش، اکبر کریمی با پژوهش، تدوین و ارسال پرونده داستان ها، نقل ها و افسانه های آشیقی، شهر زنجان را در مجمع جهانی ایتالیا در سال 2016 به عضویت ICCN درآورد و با حضور در سمینار جهانی ICH در پکن در سال 2017، هنر آشیقی را به اعضای شرکت کننده معرفی کرد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 12 دی 1400 بروزرسانی: 12 دی 1400 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 299

به "حضور زنجان در مجمع جهانی ICCN، 2021، پرونده فرهنگی شهر زنجان در لیست مجمع جهانی ICCN" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور زنجان در مجمع جهانی ICCN، 2021، پرونده فرهنگی شهر زنجان در لیست مجمع جهانی ICCN"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید