دوچرخه سوار 67 ساله ایرانی کرانه خلیج فارس را رکاب زد

به گزارش ذهن خاکستری، دوچرخه سوار 67 ساله ایرانی کرانه شمالی خلیج فارس از خرمشهر تا بندرعباس را به بهانه پاسداشت اصالت و تاریخ کهن نام خلیج فارس رکاب زد.

دوچرخه سوار 67 ساله ایرانی کرانه خلیج فارس را رکاب زد

عباس جمالی فر دوچرخه سوار 67 ساله ایرانی رکاب زنی در محدوده کرانه شمالی خلیج فارس از خرمشهر تا بندرعباس را بخشی از برنامه کلان خود برای رکاب زنی در دور تا دور مرزهای سیاسی ایران اعلام کرده است.

جمالی فر پیش از این در بهار سال گذشته راستا قزوین تا مشهد و برعکس را از دو راستا جاده سمنان و همچنین جاده شمالی از استان های گیلان، مازندران و گرگان طی کرده است.

جمالی فر گفت که زیبایی و جذابیت سرزمین ایران در تنوع فرهنگی و طبیعی آن نهفته است و همانگونه که بیابان، دریا، جنگل، کوهستان و دشت ها و جلگه های سرسبز هر یک وجهی از زیبایی و تنوع طبیعی ایران به شمار می فرایند، تنوع قومی و فرهنگی و زبانی نیز از دیگر ویژگی هایی است که باعث هویت بخشی به سرزمین ایران در سده ها و هزاره های پیشین تا به امروز شده است به گونه ای که ایران زیبای ما تنها با ترکیب و حضور تک تک این عناصر طبیعی و فرهنگی ساخته شده و معنا می یابد.

وی در ادامه سفر خود به پایگاه باستان شناسی و میراث فرهنگی شهر باستانی سیراف رفت و مورد استقبال مسوول اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان کنگان و افشین یزدانی باستان شناس حوزه خلیج فارس قرار گرفت.

در این دیدار، افشین یزدانی بیان نمود که بسیار مهم است توجه داشته باشیم که تاریخ و فرهنگ سازی فرایندی تاریخی و درازمدت است و در یک چنین فرایند و کنش و فراکنش پیجیده ای است که نام های جغرافیایی آفریده، پذیرفته و رایج می شوند و انتساب نام پارس بر خلیج فارس نیز از این قاعده مستثنی نبوده است و اینگونه نیست که برخلاف تصور گروهی شب بخوابیم و صبح برخاسته و به هر علتی نام دلخواه خود را برای یک عارضه جغرافیایی و مکانی که هزاران سال برای نسل های بیشمار با نام مختص خود شناخته شده است انتخاب کرده و توقع داشته باشیم همگان نیز آن نام که به شایستگی لقب جعلی، ساختگی و تقلبی را به یدک خواهد کشید بپذیرند.

به همین علت اصغر هوشنگی نیز بر اهمیت جایگاه ویژه تاریخی و باستانی سیراف در میان سایر محوطه های باستانی کرانه خلیج فارس تأکید کرد و گفت: سیراف با تاریخ، معماری و سازه های آبی شگرفش که در دنیا بی نظیر است شایسته ترین محوطه باستانی کرانه های خلیج فارس به جهت ثبت در فهرست میراث دنیای است.

به گفته وی، امروز عرصه آثار باستانی سیراف به شدت در زیر فشار ساخت و سازهای فراوان قرار گرفته و اگر هر چه زودتر اقدامی عملی در توقف این ساخت و سازها صورت نگیرد وضع از آنچه امروز هست نیز بدتر خواهد شد. تأثیر نامطلوب ساخت و سازها در محدوده عرصه تاریخی شهر به حدی است که تملک و پاکسازی عرصه را می توان یکی از بزرگترین عوامل مانع در برابر ثبت دنیای آن معرفی کرد.

منبع: کجارو / خبرگزاری مهر
انتشار: 11 بهمن 1400 بروزرسانی: 11 بهمن 1400 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 330

به "دوچرخه سوار 67 ساله ایرانی کرانه خلیج فارس را رکاب زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوچرخه سوار 67 ساله ایرانی کرانه خلیج فارس را رکاب زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید