دیوارنگاره ای در تهران که به وجدتان می آورد!

به گزارش ذهن خاکستری، معاون فرهنگی و هنر های شهری سازمان زیباسازی شهرداری تهران از اجرای دو دیوارنگاره داستان های شاهنامه همزمان با روز بزرگداشت حکیم ابولقاسم فردوسی اطلاع داد.

دیوارنگاره ای در تهران که به وجدتان می آورد!

به گزارش ایسنا، مجید قادری همزمان با 25 اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی از اجرای دیوار نگاره های داستان های شاهنامه اطلاع داد و گفت: شاهنامه اثری جاودانه در ادبیات و فرهنگ کشورمان است که در همه عرصه های هنری به ویژه هنر شهری می توان از آن بهره برد.

قادری با بیان اینکه سازمان زیباسازی در پی رنگ بخشیدن به فضای شهری است و جداره ها و دیوار های شهر برترین بستر برای رنگی تر شدن مرکز است، ادامه داد: استفاده از داستان های اساطیری و تاریخی در هنر دیوارنگاری نه تنها حس تعلق محیطی را در شهروندان ایجاد می نماید؛ بلکه افزایش غرور ملی را به همراه دارد و اقتباس از شاهنامه در دیوارنگاره های مرکز بر همین اساس اجرا شده است.

معاون فرهنگی و هنر های شهری سازمان زیباسازی شهرتهران در تشریح دیوارنگاره های داستان های شاهنامه، گفت: دو دیوارنگاره در بلوار کاوه اجرا شده است که داستان تولد زال و ترک شدنش از سوی سام را در دوبخش به تصویر می کشد.

به گفته قادری، دیوارنگاره ها با اقتباس از برگه نگارگری های شاهنامه طهماسبی به وسیله سازمان زیباسازی شهرتهران اجرا شده است.

بر اساس گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهرتهران، شاهنامه شاه طهماسب شامل 258 برگه نگارگری از افسانه ها، اساطیر و داستان های شاهنامه است که با سامانه و منظومه حماسی و پهلوانی بدست برجسته ترین نقاشان و نگارگران و خوش نویسان روزگار صفوی در تبریز و به خط نستعلیق فراهم شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 26 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1402 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 631

به "دیوارنگاره ای در تهران که به وجدتان می آورد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیوارنگاره ای در تهران که به وجدتان می آورد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید