علت استرس بی علت ؛ علائم اختلالات اضطرابی را بشناسید ، اگر پاسختان به این سوالات مثبت است به روانشناس مراجعه کنید

به گزارش ذهن خاکستری، اضطراب پاسخ طبیعی بدن شما به استرس است و در بروز اضطراب زیاد، ترکیبی از عوامل نقش دارند که شامل عوامل ژنتیکی، محیطی و شیمیایی مغز است. اگر مدام دلشوره دارید این مطلب را بخوانید.

علت استرس بی علت ؛ علائم اختلالات اضطرابی را بشناسید ، اگر پاسختان به این سوالات مثبت است به روانشناس مراجعه کنید

به گزارش خبرنگاران، اضطراب پاسخ طبیعی بدن به استرس است؛ احساس ترس از آنچه در آینده پیش خواهد آمد. روز اول مدرسه، رفتن به مصاحبه شغلی یا سخنرانی ممکن است باعث گردد بیشتر افراد احساس ترس و اضطراب نمایند. در بروز اضطراب زیاد، ترکیبی از عوامل نقش دارند. اینها شامل عوامل ژنتیکی، محیطی و شیمیایی مغز است. بعلاوه ممکن است مناطقی از مغز که مسئول کنترل ترس هستند تحت تأثیر قرار بگیرند.

علائم اضطراب چیست؟

علائم اضطراب شما ممکن است کاملاً با علائم دیگری متفاوت باشد. به همین علت شناختن همه راه هایی که این حالت روحی می تواند خود را نشان دهد مهم است.

افزایش ضربان قلب،تنفس سریع و پی در پی، بی قراری، مشکل در تمرکز و مشکل خوابیدن از جمله علائم اضطراب است.

حمله اضطرابی چیست؟

حمله اضطرابی احساسی از دلهره، نگرانی، پریشانی یا ترس است. برای بسیاری از افراد، حمله اضطراب به آرامی ایجاد می گردد و با نزدیک شدن به یک واقعه استرس زا ممکن است بدتر گردد.

حملات اضطرابی می تواند بسیار متفاوت باشد و علائم ممکن است در افراد متفاوت باشد؛ به این علت که بسیاری از علائم اضطراب برای همه اتفاق نمی افتد و آنها می توانند با گذشت زمان تغییر نمایند.

علائم رایج حمله اضطرابی عبارتند از: احساس ضعف یا سرگیجه، تنگی نفس، خشکی دهان، تعریق،لرز یا گرگرفتگی، دلهره و نگرانی، بی قراری، پریشانی، ترس،بی حسی یا سوزن سوزن شدن اندام هاست.

اختلالات اضطرابی چه زمانی می تواند ما را درگیر خود کند؟

همه ما در طول دوران زندگی خود با موانع استرس زا و اضطرابی روبرو شده ایم، اما پس از رفع شدن آن مانع به خصوص، اضطراب نیز از حال و هوای ما کنده می گردد و کم کم احساس آرامش خواهیم کرد.

اما هستند افرادی که مبتلا به اختلالات اضطرابی می شوند؛ این افراد اضطراب را چاشنی روزمره زندگی خود نموده اند و در همه مواقع زندگی خود استرس دارند. این افراد چه در موقعیت هایی که در طولانی مدت تجربه می نمایند و چه در موقعیت های تازه مضطرب می شوند و نمی توانند استرس خود را کنترل نمایند.

در اصطلاح روانشناسی این افراد به اختلالات اضطرابی مبتلا هستند؛ اختلالی که ممکن است در دراز مدت آسیب جدی به سلامت روحی و جسمی آنها وارد کند. اگر در بیشتر مواقع احساس اضطراب می کنید و نگران این هستید که مبادا به اختلالات اضطرابی مبتلا شده اید می توانید علائم مهم اختلالات اضطرابی را به خوبی بشناسید.

احساس اضطراب در خصوص انتقال به مکان تازه، شروع کار تازه یا شرکت در امتحان امری طبیعی است. این نوع حالت ناخوشایند است، اما ممکن است انگیزه شما را برای کار بیشتر و انجام کار بهتر فراهم کند. این حالت در شرایط معمولی احساسی است که می آید و می رود، اما در زندگی روزمره شما تداخلی ایجاد نمی نماید.در خصوص اختلال اضطرابی،احساس ترس ممکن است همواره با شما باشد. شدید و گاهی اوقات ناتوان نماینده است.

این نوع اضطراب ممکن است باعث گردد دیگر از کارهایی که لذت می برید دست بکشید. اختلالات اضطرابی شایع ترین شکل اختلال عاطفی است و در هر سنی می تواند هر کسی را درگیر کند.

علائم اختلالات اضطرابی

شما همواره نگرانید

اختلالات اضطرابی می تواند در هر سنی خود را نشان دهد.اختلالات اضطرابی معمولا در سنین جوانی شروع می شوند و به طور معمول در بچه ها و نوجوانان کم سن دیده می شوند. افرادی که دچار اختلال اضطراب کامل هستند خود را فردی همواره نگران توصیف می نمایند.

افراد دیگر به خوبی می توانند با اضطراب خود مبارزه نمایند و هرگز تا زمانی که زندگی شان دچار تغییر اساسی نگردد و یا در شرایط حساس و در معرض حوادث بزرگ و ناگهانی قرار نگیرند دچار اضطراب نخواهند شد. بعضی افراد نیز بعد از هر اتفاق بزرگ در زندگی مانند بچه دار شدن و خرید خانه، دچار اضطراب خواهند شد.

شما اخیراً در یک شرایط آسیب زا زندگی نموده اید

در حالی که بسیاری از روانشناسان، استرس پس از حادثه را یک اختلال اضطرابی نمی دانند، ولی یک حادثه منفی یا ترس آور می تواند تأثیر قابل توجهی در افزایش اضطراب هرکسی داشته باشد.

بسیاری از مردم مبتلا به اختلالات اضطرابی بدون آنکه متوجه شوند، کارهای خود را به خوبی انجام می دهند؛ زیرا آنها از روبروه با آنچه آنها را می ترساند و نگرانشان می نماید اجتناب می نمایند.

حتی اگر شخص سطحی از استرس پس از حادثه را نداشته باشد، نگرانی و اضطراب بعد از هر واقعه آسیب زننده در او بروز می یابد؛ برای مثال بعضی از مردم پس از تجربه یک تصادف، همواره یک نگرانی خاص در هنگام رانندگی دارند.

اضطراب شما را از فعالیت های اجتماعی که به آن علاقه دارید دور نگه می دارد

عصبی شدن، استرس و اضطراب در هنگام روبرو شدن با یک جمعیت بسیار طبیعی است و ممکن است شما قبل از سخنرانی به طور طبیعی دچار ترس شوید، اما اگر به راحتی در برابر افراد عادی دور و برتان دچار اضطراب می شوید، شما دچار اضطراب اجتماعی هستید.

اگر متوجه شدید که هر وقت افرادی در اطرافتان هستند دچار ضربان قلب سریع، حالت برافروختگی و حالت تهوع و یا چیزی شبیه به اینها می شوید، بدانید که مشکل فراتر از یک اضطراب طبیعی است.

شما زندگی تان را در حاشیه ترس هایتان جای داده اید

بسیاری از مردم مبتلا به اختلالات اضطرابی بدون آنکه متوجه شوند کارهای خود را به خوبی انجام می دهند، زیرا آنها از روبروه با آنچه آنها را می ترساند و نگران شان می نماید اجتناب می نمایند. بعضی افراد هم زندگی خودشان را می نمایند و تلاشی برای خارج شدن از این اوضاع و یا اجتناب از آن ندارند، اما ظاهرا مشکل خاصی نیز وجود ندارد.

لزوما این افراد تداخلی در زندگی خود احساس نمی نمایند تا اینکه در یک شرایط خاص قرار می گیرند و به خاطر ترس شان قادر به تصمیم گیری نیستند. زمانی که اضطراب شروع می گردد، توانایی و آمادگی فرد برای ادامه زندگی کاهش می یابد؛ در این صورت است که درمان می تواند زندگی فرد را نجات دهد و آن را پربارتر سازد.

شما تجربه علائم جسمی را نیز دارید

بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی به ویژه آنهایی که دچار نوع کامل و پیشرفته آن هستند، از دردهای جسمی مانند سردرد، دل درد و پشت درد شکایت دارند. مردم معمولا این علائم را با مسائل دیگر اشتباه می گیرند و پزشکان نیز نمی توانند به راحتی متوجه شوند که مشکل از کجاست. پس اگر شما تجربه نگرانی های دائمی و این علائم جسمی را دارید، دچار اختلال اضطرابی هستید.

مسائل خواب از دیگر علائم اختلالات اضطرابی است

بسیاری از ما حداقل یک بار بی خوابی ناشی از اضطراب یک اتفاق بزرگ را تجربه نموده ایم؛ اما اگر این بی خوابی ها به یک عادت منظم تبدیل گردد، نمی توان آن را نادیده گرفت. اگر شما شب قبل از امتحان دچار بی خوابی شوید امری طبیعی است، اما اگر شما هفته ها برای یک رویداد یا مسابقه نمی خوابید، حتی اگر واقعا موضوع استرس زایی باشد، این یک نشانه واضح از اختلال اضطرابی است.

اضطراب شما باعث ناراحتی های قابل توجه می گردد

اختلالات روانی ممکن است در طول زندگی همه افراد بروز پیدا کند، با این تفاوت که زمان آن برای هر کسی فرق دارد و ممکن است برای بعضی حتی همیشگی گردد. اضطراب می تواند بخشی از فرآیندهای زندگی را مختل کند و مسائل قابل توجهی را به وجود بیاورد.

این سوالات را از خود بپرسید که آیا به خاطر اضطراب از کلاس درس فاصله می گیرید؟ آیا یک روز کاری را به این علت از دست می دهید؟

آیا از فعالیت های اجتماعی به خاطر اضطراب دور می شوید؟ اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است، پیشنهاد می کنیم که در اسرع وقت به یک روانشناس مراجعه کنید و به فکر درمان خود باشید. اینکه به خاطر اضطراب بخواهید از جامعه کنار بکشید آسیب جدی به شما وارد خواهد نمود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 آبان 1401 بروزرسانی: 20 آبان 1401 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 550

به "علت استرس بی علت ؛ علائم اختلالات اضطرابی را بشناسید ، اگر پاسختان به این سوالات مثبت است به روانشناس مراجعه کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت استرس بی علت ؛ علائم اختلالات اضطرابی را بشناسید ، اگر پاسختان به این سوالات مثبت است به روانشناس مراجعه کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید