13 ترفند سریع مبارزه با خستگی برای افزایش انرژی صبحگاهی

به گزارش ذهن خاکستری، احتمالا برای همه ما پیش آمده که صبح ها احساس خستگی کنیم و حوصله هیچ کاری را نداشته باشیم. مهم نیست به میزان کافی خوابیده باشید یا نه، در هر صورت صبح ها ممکن است خسته و کوفته باشید و بدنتان انرژی و شادابی لازم را نداشته باشد.

13 ترفند سریع مبارزه با خستگی برای افزایش انرژی صبحگاهی

در این مواقع خیلی ها به قهوه و نوشیدنی های انرژی زا رو می آورند تا بلکه صبح ها را با انرژی بیشتری شروع نمایند. ولی زیاده روی در مصرف کافئین چیزی جز استرس و اضطراب را در درازای روز در پی ندارد، جدا از این باعث می شود همواره به دست شویی هم بروید!

اگر می خواهید انرژی صبحگاهی بیشتری داشته باشید، می توانید راه حلهای طبیعی و کارآمدتری را امتحان کنید که عوارضی هم در پی ندارند. در این نوشته می خواهیم 13 راه حل را معرفی کنیم که به شما یاری می نمایند آسان تر با خستگی صبحگاهی مقابله کنید و با شادابی بیشتری به انجام کارهای روزمره خود بپردازید.

این 13 راه حل شامل ورزش ها و ترفندهایی می شوند که کاملا ساده هستند و وقت زیادی هم از شما نمی گیرند. پس اگر می خواهید انرژی صبحگاهی بیشتری داشته باشید و خستگی را از خودتان دور کنید، در ادامه با ما همراه باشید.

با این 13 راه حل روزتان را با انرژی بیشتری شروع کنید

1. زنگ و آلارم را به تعویق نیندازید

بسیاری از مردم زمانی که آلارم گوشی شان زنگ می خورد دکمه Snooze را می زنند و دوباره کمی استراحت می نمایند. این اتفاق دست کم چند باری رخ می دهد تا بالاخره از جایشان بلند شوند. شمار بسیار دیگری هم از شب قبل چندین ساعت با فاصله چند دقیقه کوک می نمایند و دقایق یا حتی ساعت های ابتدایی روز را به شمارش این زنگ ها و از جا بلند نشدن اختصاص می دهند!

اگر کم وبیش نیم تا یک ساعت پایانی خواب شبانه خود را با بیدار شدن و دوباره خوابیدن سپری کنید، یعنی همان چیزی که پژوهش گران با نام خواب تکه تکه می شناسند، بدون شک با پیامدهای منفی بسیاری در درازای روز روبرو خواهید شد. یکی از این پیامدها احساس خستگی و پایین آمدن کارکرد جسمی شما است.

برترین کار این است که نهایت دوبار زنگ کوک کنید، یکی برای ساعتی که واقعا می خواهید بیدار شوید، یکی هم 90 دقیقه پیش از آن. زمانی که برای بار نخست بیدار شوید می توانید دوباره 90 دقیقه تا ساعت دوم استراحت کنید. این 90 دقیقه می تواند یک چرخه خواب کامل در نظر گرفته شود که انرژی بیشتری به شما برای بیدار شدن در ساعت دوم می دهد.

زمانی که از خواب بیدار می شوید بدنتان کرخت و بی حال است. شما در آن 90 دقیقه می توانید این کرختی را از بین ببرید تا هنگامی که ساعت برای بار دوم زنگ می خورد خبری از بی حالی نباشد، انرژی بیشتری داشته باشید و به آسانی از جایتان بلند شوید!

2. اول از همه یک لیوان آب بنوشید

خستگی و بی حالی یکی از نشانه های همیشگی کم آبی بدن هستند و حتی اگر کمی احساس تشنگی کنید و بدنتان کم آب شود هم با خواب آلودگی و کمبود انرژی روبرو خواهید شد. در صورتی که آب کافی به بدنتان نرسد، به نشانه هایی از جمله کاهش کارکرد مغزی، شناختی و اختلالات خلقی برمی خورید.

بنابراین پیش از آنکه به سراغ کار دیگری بروید، بلافاصله پس از بیدار شدن آب کافی بنوشید تا سوخت کافی به بدنتان برسانید. جدا از این، باید در باقی ساعات روز هم بدن را سیراب نگه دارید. پس فقط به ابتدای روز بسنده نکنید و کوشش کنید همواره آب کافی و مایعات بدون کافئین مصرف کنید.

با وجود این، دقت داشته باشید که زیادی آب ننوشید. اگرچه آب کافی برای سلامتی لازم است، ولی زیاده روی در مصرف آن هم می تواند مسائل گوناگونی را در پی داشته باشد.

3. با یوگا و حرکات کششی بدنتان را نرم و شاداب کنید

انجام حرکات کششی در ابتدای روز حس خوبی را در پی دارد. علت آن هم رویدادی است که برای بدن و ماهیچه ها در درازای شب رخ می دهد. هنگامی که خواب هستید ماهیچه های شما فلج می شوند. پس از بیداری به احتمال زیاد احساس گرفتگی و کوفتگی می کنید و به همین علت خسته و خواب آلود خواهید بود.

در این مواقع اگر حرکات کششی و تمرین های یوگا را انجام دهید، ماهیچه ها را نرم و فعال نموده و بعلاوه هورمون های حال خوب کن و انرژی زا را در مغز ترشح می کنید. در نتیجه احساس خستگی تان از میان می رود و سرشار از انرژی و حس خوب می شوید.

جالبی کار اینجا است که برای نتیجه گرفتن احتیاجی نیست زمان زیادی را صرف ورزش کنید. شما تنها با کم وبیش 25 دقیقه انجام یوگا هم می توانید صبحی پرانرژی داشته باشید و با روحیه قوی تری زندگی روزمره خود را شروع کنید.

4. صورتتان را با آب خنک بشویید

دوش آب سرد در ابتدای روز می تواند معجزه نموده و شما را حسابی سرحال کند. حتی اگر نخواهید دوش بگیرید، می توانید دست کم صورت خود را با آب خنک بشویید و تأثیر آن را به چشم ببینید. این تغییر درجه ناگهانی مغز شما را بیدار می نماید و خستگی را از تنتان فراری می دهد.

اگر مشکل اصلی شما این است که نمی توانید از تخت یا رخت خواب دل بکنید و صورتتان را بشویید، باید یک بطری آب یا آب پاش کنار خودتان بگذارید تا همان ابتدای روز صورت خود را خیس کنید بدون اینکه احتیاجی باشد چشمانتان را باز کنید!

5. صبحانه مقوی بخورید تا حسابی پرانرژی شوید

هنوز بحث سر اینکه آیا صبحانه مهم ترین وعده غذایی است یا نه وجود دارد، ولی پژوهش های معتبر همچنان نشان می دهند که حذف این وعده غذایی می تواند روی انرژی و توانایی بدن شما در درازای روز تأثیر منفی بسیاری بگذارد.

غذا سوخت بدن ما است. اگر در ابتدای روز سوخت کافی به بدنمان نرسانیم، بدون شک انرژی کافی نخواهیم داشت و احساس خستگی خواهیم کرد. شما باید کوشش کنید در ابتدای روز غذاهای مقوی و پرانرژی بخورید تا شادابی بیشتری داشته باشید و بتوانید به آسانی به سراغ باقی روز بروید. البته دقت داشته باشید که زیاده روی نکنید، زیرا پرخوری و شکم پر شما را خسته و بی حال خواهد نمود و انگیزه تان را از بین خواهد برد!

صبحانه شما باید شامل مواد مغذی از جمله پروتئین، فیبر و ویتامین باشد. از برترین گزینه ها برای صبحانه می توانیم به تخم مرغ، آجیل و مغزها، کره بادام زمینی، میوه هایی مانند موز و سبزیجاتی از جمله سیب زمینی اشاره کنیم.

6. تا پس از ناهار به سراغ شکر و خوردنی های شیرین نروید

همه خوراکی ها و وعده های صبحانه مانند هم نیستند و به همین علت باید حواستان حسابی به چیزی که می خورید باشد. مواد قندی از جمله نوشیدنی های شیرین، شیرینی ها و غلات صبحانه که ممکن است وعده صبحگاهی خیلی از مردم را شکل دهند، می توانند منجر به افزایش و افت قند خون شوند و خستگی و کمبود انرژی را در پی داشته باشند.

شما باید برچسب ارزش غذایی محصولات گوناگون را با دقت آنالیز کنید و ببینید مقدار قند و شکر آن ها چه مقدار است. تا جای ممکن غذاهای شیرین و پرقند را از برنامه غذایی خود حذف کنید و در عوض به سراغ میوه ها و سبزیجات تازه بروید. سیب، هویج و پرتقال از برترین گزینه ها برای وعده های غذایی صبحگاهی به شمار می فرایند.

7. قهوه کمتری بنوشید

قهوه کافئین دارد و این ماده غذایی می تواند انرژی بیشتری به شما بدهد. خوردن کمی قهوه در صبح می تواند به شما یاری کند تا روز پرانرژی تری داشته باشید، ولی هرگز نباید در مصرف آن زیاده روی کنید. زیرا اگر زیادی قهوه بنوشید با خستگی و استرس بیشتری روبه رو خواهید شد.

پژوهش ها این موضوع را تأیید نموده اند و پیشنهاد می نمایند تا جای ممکن قهوه کمتری مصرف کنید. به همین علت، حتما روی مقدار قهوه مصرفی خود دقت داشته باشید و تا جای ممکن از لیوان های بزرگ دوری کنید. بهتر است به سراغ فنجان های کوچک بروید تا قهوه کمتری در درازی روز بنوشید.

8. از خانه بیرون بزنید تا مغزتان را فعال کنید

نور خورشید می تواند سطح هورمون سروتونین را در بدن شما افزایش دهد. این هورمون به عنوان یک هورمون حال خوب کن شناخته می شود که خواب شما را بهبود می بخشد و انرژی بیشتری در اختیار شما قرار می دهد.

جدا از این، وقت گذرانی در طبیعت روحیه شما را دگرگون می نماید و منجر می شود احساس سرزندگی کنید. بنابراین، بهتر است صبح ها از خانه بیرون بزنید و از هوای تازه و طبیعت زیبا لذت ببرید. می توانید کمی پیاده روی کنید یا بدوید تا انرژی بیشتری به دست بیاورید.

حتی اگر وقت یا حوصله بیرون رفتن را ندارید، دست کم پنجره اتاق و پرده ها را به گونه ای تنظیم کنید تا نور بیشتری وارد شود و فضای اتاق را روشن کند. این روشنایی قطعا خواب را از سرتان می پراند و انرژی قابل توجه ای به شما می دهد. ولی اگر برایتان مقدور بود، حتما روز خود را با پیاده روی در بیرون از خانه شروع کنید!

9. کمی تمرین هوازی انجام دهید تا سطح انرژی تان افزایش پیدا کند

صبح ها که تازه از خواب بیدار می شوید، هر چیزی به جز در رخت خواب ماندن آزاردهنده به نظر می رسد، ورزش و فعالیت بدنی هم که جای خودش را دارد!

ولی ورزش کردن در ابتدای روز همان چیزی است که برای شاداب شدن به آن احتیاج دارید. اگر بتوانید صبح ها ورزش کنید به راستی با فواید بی نظیری روبه رو می شوید و زندگی تان را دگرگون خواهید کرد.

از بین ورزش هایی که می توانید انجام دهید، یوگا و تمرین های هوازی برترین گزینه هستند. زیرا ورزش های سبکی به شمار می فرایند، انرژی کمی صرف می نمایند و بعلاوه سطح انرژی شما را هم افزایش می دهند. جدا از این، لازم نیست زمان زیادی را به انجام آن ها اختصاص دهید.

از میان برترین تمرین های هوازی برای شروع روز می توانیم به پیاده روی، دوچرخه سواری، دویدن و پروانه زدن اشاره کنیم. از این پس کوشش کنید برای صبح ها برنامه ریزی کنید تا کمی ورزش و فعالیت بدنی داشته باشید و به جنگ با خستگی و بی حالی بروید.

10. به استرس و مسائل فکری تان توجه کنید

اگر فکرتان درگیر موضوعی باشد و به خاطر آن احساس ناراحتی کنید و استرس بگیرید، به احتمال زیاد انرژی کمتری در شروع روز خواهید داشت. مسائل فکری که از شب گذشته فکر شما را درگیر نموده اند، اجازه نمی دهند به خوبی بخوابید و صبح ها پس از بیدار شدن هم دوباره به سوی شما هجوم می آورند.

شما باید ببینید علت مسائلتان چیست، چرا ناراحت هستید و چه چیزی به شما استرس می دهد. با شناخت دقیق این عوامل باید برای برطرف کردن آن ها برنامه ریزی کنید.

اگر استرس شما به علت شغل و تحصیل است باید زمان مناسبی را برای انجام کارها و پروژه های خود در نظر بگیرید و بدون به تعویق انداختن کارها موانع را از سر راه بردارید. کوشش کنید خواب کافی داشته باشید، از روز قبل همه کارهای عقب افتاده را انجام دهید و اجازه ندهید این کارها جلوی استراحت شما را بگیرند. بعلاوه صبح ها کمی مدیتیشن انجام دهید تا انرژی منفی را از خود دور کنید.

11. به خودتان انگیزه و هدف بدهید

اگر برای انجام کاری مشتاق باشید می توانید با خستگی مقابله کنید و زودتر از جایتان بلند شوید. خیلی ها این را تجربه نموده اند. برای نمونه، بسیاری از کسانی که قرار است به سفر هیجان انگیزی بفرایند، صبح زود بیدار می شوند و خود را برای سفر آماده می نمایند بدون آنکه احساس خستگی نمایند.

اگر قرار باشد کار خاصی را در ابتدای روز انجام دهید، می توانید خودتان را مجبور کنید که سرحال بمانید و خواب آلود نشوید. اینکه چه کاری انجام دهید به خودتان بستگی دارد. باید ببینید چه چیزی شما را مشتاق و هیجان زده می نماید. برای نمونه، می توانید صبح ها را به ورزش کردن یا فیلم تماشا اختصاص دهید، یا مثلا با یک دوست وقت بگذرانید، برنامه های تلویزیونی یا رادیویی را دنبال کنید و…

12. در پی درمان مسائل روانی خود باشید

اگر خستگی صبحگاهی به یک مشکل مزمن دگرگون شود، احتمالا ریشه آن به افسردگی و اضطراب شدید برمی شود. افرادی که به افسردگی و مسائل روانی دچار هستند، ممکن است صبح ها از روحیه بسیار ضعیف تری برخوردار باشند یا حتی افسردگی شان تنها به همان ابتدای روز خلاصه شود. به معنای دیگر، این افراد صبح ها با مشکل جدی تری روبه رو هستند.

اگر احساس می کنید مشکل شما ناشی از بیماری های روانی است، باید به سراغ پزشک های متخصص بروید و علت آن را ریشه یابی کنید. شرایط سلامت روان تأثیر بسیاری روی زندگی روزمره می گذارد. بنابراین هرگز نباید آن را دست کم بگیرید و پشت گوش بیندازید.

13. کیفیت خواب و استراحت خود را افزایش دهید

شما باید کوشش کنید خواب باکیفیت را در اولویت قرار دهید تا هم انرژی بیشتری داشته باشید و هم سلامتی بدنتان را به خطر نیندازید.

خواب باکیفیت به مدت زمان کافی و بعلاوه عادت های مناسب پیش از خواب اشاره دارد. برای نمونه، باید کم وبیش 8 ساعت خواب شبانه داشته باشید. بعلاوه پیش از خواب چیزهایی مانند گوشی و صفحه نمایش را کنار بگذارید و موسیقی های هیجانی گوش ندهید. جدا از این، هر شب در یک ساعت تعیین به خواب بروید، پیش از خواب کمی مدیتیشن انجام دهید و حتما محیط خواب خود را تمیز، مرتب و آرامش بخش نگه دارید.

جدا از اینکه باید شب ها در یک ساعت تعیین بخوابید، صبح ها هم باید در ساعت تعیینی بیدار شوید تا ریتم شبانه روزی تان به هم نریزد. اگر نامنظم بخوابید، بدنتان به هم می ریزد و شادابی خود را از دست می دهد. بنابراین، حتما خواب باکیفیت را در اولویت قرار دهید تا با خستگی مقابله کنید و زندگی شاد و سرحال تری داشته باشید.

سخن پایانی

برای خیلی از مردم پیش می آید که صبح ها انرژی کافی نداشته باشند و بخواهند تا ساعت ها در رخت خواب بمانند. آن ها همواره بارها ساعت گوشی خود را خاموش می نمایند، بالش خود را پشت ورو می نمایند، سرشان را روی قسمت خنک تر می گذارند و همچنان به خوابیدن ادامه می دهند. این کار تأثیر منفی بسیاری روی زندگی می گذارد و اجازه نمی دهد به خوبی کارهای روزمره را انجام دهید.

شما باید کوشش کنید صبح ها را با انرژی بیشتری شروع کنید. اگر یک صبح پرانرژی و سرزنده داشته باشید می توانید باقی روز را هم با شادابی سپری کنید و روز بسیار کارآمد و مفیدی را پشت سر بگذارید. بنابراین، از راه حلهای ساده ای که معرفی کردیم یاری بگیرید تا صبح ها با خستگی و بی حالی مقابله کنید و با شادابی و سرحالی به سراغ زندگی روزانه خود بروید!

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: Healthline

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 5 فروردین 1401 بروزرسانی: 5 فروردین 1401 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 387

به "13 ترفند سریع مبارزه با خستگی برای افزایش انرژی صبحگاهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 ترفند سریع مبارزه با خستگی برای افزایش انرژی صبحگاهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید