پودر اینوفولیک چه تاثیری بر باروری دارد؟

به گزارش ذهن خاکستری، پودر اینوفولیک با بهبود و اصلاح عملکرد هورمون های بدن زن و رفع اختلالات متابولیکی و هورمونی، باعث افزایش اندازه باروری می گردد. اما این ترکیبات چیست و چگونه بر عملکرد هورمون های بدن زنان تاثیر می گذارد. طریقه مصرف و عوارض احتمالی این دارو چیست؟ برای آگاهی بیشتر و دقیق تر در این زمینه، به مطالعه این مطلب ادامه دهید.

پودر اینوفولیک چه تاثیری بر باروری دارد؟

اینوفولیک چه دارویی است؟

اینوفولیک ترکیبی است از میواینوزیتول، ملاتونین و اسید فولیک. این پودر در بهبود اختلالات متابولیکی و هورمونی بدن موثر است و چرخه قاعدگی را تنظیم می کند. همچنین تاثیر پودر اینوفولیک بر باروری اثبات شده است.

تحقیقات اخیر در رابطه نقش میواینوزیتول نشان می دهد بسکمک از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) کمبود ژنتیکی میواینوزیتول دارند. میواینوزیتول باعث بهبود تخمک در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کسیتیک می گردد.

میواینوزیتول و اسید فولیک، از جمله ترکیبات متعلق به گروه ویتامین B هستند. میواینوزیتول به طور معمول در بسکمک از غذاها یافت می گردد. شاید همه مادران استفاده از قرص های اسید فولیک در دوران بارداری را به یاد داشته باشند! استفاده از اسید فولیک به شکل قابل توجهی باعث کاهش برخی از نقایص زایمان در زنان می گردد. مطالعات نشان داده است که استفاده از میواینوزیتول و اسید فولیک، تاثیر بسزایی در بهبود کیفیت تخمک گذاری، سیکل قاعدگی نامنظم و اختلالات هورمونی را در بر داشته است.

میواینوزیتولمیواینوزیتول (Myo-inositol)، یک قند طبیعی است که اغلب در گوشت، غلات و حبوبات یافت می گردد. میواینوزیتول یکی از واسطه های داخل سلولی از سیگنال انسولین بوده و با حساسیت انسولین در دیابت نوع 2 ارتباط دارد. با توجه به تاثیر این ماده بر بهبود حساسیت انسولین، میواینوزیتول ممکن است در پیشگیری از دیابت بارداری در زنان هم مفید باشد. همچنین میواینوزیتول به عنوان یک داروی کلیدی در مایع فولیکولی تخمک سالم است و باعث تاثیر پودر اینوفولیک بر باروری می گردد.

ملاتونینملاتونین یک آنتی اکسیدان قوی است. از اسیدفولیک هم به عنوان یک آنتی اکسیدان طبقه بندی نشده استفاده می گردد. استفاده آنتی اکسیدان ها معمولا برای سلامتی مردان نابارور توصیه می گردد تا در راستای بهبود پارامترهای تخمک موثر واقع شوند.

ملاتونین یک هورمون طبیعی است که معمولا در مغز یافت می گردد. به طور کلی این هورمون در تنظیم چرخه خواب و بیداری انسان فعالیت می کند. مقدار ملاتونین در شب هنگام افزایش یافته و در طول شب بالا باقی می ماند.

نکته: احتمالا بالا بودن سطح ملاتونین در شب، باعث ایجاد خواب آلودگی در افراد می گردد. به همین علت توصیه شده است که اینوفولیک پلاس در اواخر شب مصرف گردد.

تاثیر پودر اینوفولیک بر باروریهمانطور که بیان شد اینوفولیک با ترکیباتش، در بهبود اختلالات متابولیکی و هورمونی تاثیر بسکمک داشته و باروری را بهبود می بخشد. در واقع مصرف پودر اینوفولیک باعث بهبود و اصلاح عملکرد هورمون های بدن زن خواهد شد.

استفاده از پودر اینوفولیک، مسائل هورمونی و فولیکولار را در بدن زنان طبیعی می کند. بیماران مبتلا به PCOS یا زنان مسن، اغلب فاقد میواینوزیتول هستند، در نتیجه تخمک هایشان با کیفیت پایین تولید می شوند و در نهایت احتمال ابتلا به بارداری کاهش می یابد. همچنین 70 درصد زنان مبتلا به PCOS دارای مقاومت به انسولین هستند و سلول های آن ها نمی توانند به درستی از انسولین استفاده نمایند؛ بنابراین افزایش انسولین باعث تحریک تخمدان ها برای تولید بیشتر هورمون مردانه می گردد و مقدار باروری را کاهش می دهد. مصرف اینوفولیک سطح انسولین را هم عادی می کند.

خواص دارویی پودر اینوفولیک برای باروری در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، موجب افزایش کیفیت تخمک می گردد.

باعث کاهش مقدار استروژن می گردد.

باعث ارتقاء تخمک های سالم می گردد.

در بیماران مقاوم در برابر انسولین، سطح انسولین را عادی می کند.

هورمون های بدن زن و عملکرد آنزمانی که یک زن تصمیم به بارداری می گیرد، در تعادل بودن هورمون های او مهم است. اگر یکی از هورمون های زن در تعادل نباشد، فعالیت و یا تولید هورمون های دیگر به خطر خواهد افتاد و یا عملکرد درستی نخواهند داشت. توجه به این نکته ضروری است که هورمون ها بر تولید هورمون های دیگر تاثیر می گذارند، برای مثال: انسولین ممکن است بر هورمون های دیگری تاثیر بگذارد. به طور کلی تولید هورمون های زن در یک چرخه کار می کند و اگر عملکرد یک هورمون با مشکل روبرو گردد بر هورمون دیگر تاثیر گذاشته و نهایتا چرخه فعالیتی نخواهد داشت.

در ادامه برخی از هورمون های مهم در چرخه زندگی یک زن را شرح می دهیم:

هورمون تحریک نماینده فولیکول (FSH): مسئولیت رشد فولیکول ها، کیسه ای که در آن تخمک ها تولید می گردد و تخمک است.

هورمون Luteinizing) LH) : مسئولیت انتشار تخمک های غالب در طی تخمک گذاری را بر عهده دارد.

استروژن: در صورتی که هورمون استروژن تنظیم نگردد؛ مغز، سطح FSH و LH را افزایش می دهد. افزایش سطح FSH منجر به تولید تعدادی از فولیکول ها شده اما تخمکی آزاد نمی گردد چراکه سطح LH بالاتر از حد نرمال است. به طور کلی خانم ها با تعداد معینی فولیکول (± 400 هزار) متولد می شوند. در هر ماه تعدادی فولیکول رشد می کند، اما به طور معمول تنها یک فولیکول غالب، تخمک را آزاد می کند.

پس از تخمک گذاری، فولیکولی که تخمک را آزاد می کند، تبدیل به یک جسم زرد خواهد شد و نهایتا پروژسترون را برای آماده سازی رحم جهت کاشت نطفه تولید می کند. اگر تخمک گذاری صورت نگیرد، احتمالا سطح پروژسترون افزایش نیافته و در نتیجه فاز قاعدگی وجود نخواهد داشت، زیرا اندومتری رشد نمی کند. مصرف پودر اینوفولیک به بهبود و اصلاح عملکرد هورمون ها کمک خواهد کرد.

طریقه مصرف پودر اینفولیکهر بسته اینوفولیک شامل چندین شاسه (بسته های پودر) است.

هر ساشه را در یک لیوان آب حل کنید.

استفاده دو بار از این پودر در طول روز توصیه می گردد.

مقدار معین شده از طریق پزشک را بدون مشورت تغییر (افزایش) ندهید.

افرادی که از قرص متفورمین و یا اسید فولیک استفاده می نمایند، می توانند با مصرف پودر اینفولیک، مصرف دو قرص دیگر را با مشورت پزشک خود قطع نمایند.

عوارض جانبی مصرف اینوفولیکعوارض جانبی قابل توجهی در مطالعات صورت گرفته بر مصرف این دارو مطرح نشده است. در مطالعاتی که بخشی از بررسی سیستماتیک میواینوزیتول بوده است، تعدادی زن در دو گروه درمانی با مصرف روزانه 2 یا 4 گرم میواینوزیتول مورد بررسی قرار گرفتند. بررسی ها نشان می دهد تنها مصرف دوز بالای 12 گرم در طول روز، باعث ایجاد عوارض جانبی خواهد شد. عوارض گزارش شده، مسائل گوارشی همچون تهوع و اسهال بوده است.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 11 آبان 1400 بروزرسانی: 11 آبان 1400 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 236

به "پودر اینوفولیک چه تاثیری بر باروری دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پودر اینوفولیک چه تاثیری بر باروری دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید