شروع تزریق دُز دوم واکسن انستیتو پاستور برای 24 هزار داوطلب

به گزارش ذهن خاکستری، تهران (پانا) - رئیس انستیتو پاستور ایران گفت تزریق اولیه واکسن مشترک انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا که در فاز نهایی یا فاز سه واقع شده است برای 24 هزار نفر از مردم ایران در هفت استان و هشت شهر کشور شامل اصفهان، یزد، کرمان، بندرعباس، ساری، بابل، همدان و زنجان اجرا شده و از هفته گذشته تزریق دُز دوم برای این 24 هزار نفر، شروع شده است.

شروع تزریق دُز دوم واکسن انستیتو پاستور برای 24 هزار داوطلب

به گزارش وزارت بهداشت، علیرضا بیگلری اظهار کرد: امیدواریم با خاتمه تزریق به افراد داوطلب در فاز سه این واکسن، بتوانیم نتایج اولیه را در اواخر خردادماه تحلیل کنیم تا در صورت مثبت بودن نظرات کارشناسان سازمان غذا و دارو، مجوز مصرف را دریافت کنیم. علاوه بر دو دُز واکسن مشترک انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا که به فاصله 28 روز در 8 شهر کشور تزریق می گردد، در 2 شهر زنجان و یزد دُز یادآور بعد از یک ماه نیز به داوطلبان تزریق می گردد. سازمان جهانی بهداشت عنوان می نماید که همه واکسن ها به دُز یادآور احتیاج خواهند داشت اما شاید این واکسن، اولین واکسنی باشد که دُز یادآور دارد و این یاری بسیار خوبی است که بتوانیم در مرحله کارآزمایی بالینی، نتایج را آنالیز کنیم.

رئیس انستیتو پاستور ایران توضیح داد: بر اساس شواهد، وجود دُز یادآور واکسن کرونا سبب می گردد که سطح ایمنی افزایش بسیار زیادی داشته باشد و امیدواریم که بتوانیم شاهد ایمنی بسیار خوبی از این واکسن در سطح عمومی در کشور داشته باشیم. همه واکسن ها وقتی مورد مطالعه قرار می گیرند، از ابتدا کمیته های مستقلی وجود دارند که عوارض آنها را ثبت و پیگیری می نمایند اما در جمع بندی که برای 24 هزار تزریق اولیه این واکسن داشته ایم، نگرانی خاصی بابت عوارض واکسن وجود نداشت که بتوانیم آنها را به واکسن مرتبط بدانیم.

وی اضافه کرد: برای همه واکسن هایی که وارد مرحله کارآزمایی بالینی می شوند، با دقت و وسواس بسیار زیاد توسط چندین کمیته مستقل، آنالیز های عوارض واکسن انجام می گردد و این کمیته ها، خارج از مجموعه های فراوری نماینده هستند تا عوارض احتمالی را شناسایی و در صورت تایید، برای واکسیناسیون عمومی از آن استفاده نمایند. امیدواریم با خاتمه تزریق واکسن به داوطلبان در فاز سه بالینی و تحلیل نتایج، بتوانیم مجوز استفاده عمومی را در آینده نزدیک دریافت کنیم.

بیگلری یادآور شد: انستیتو پاستور ایران مجموعه ای با قدمت و سابقه درخشان بیش از یک قرن در فراوری واکسن است و این موسسه اعتبار بالایی در ساخت و همچنین کنترل کیفی واکسن ها دارد که نشانه آن، وجود اثرات واکسن های انستیتو پاستور ایران در بدن تمام ایرانی ها در نسل های مختلف است. نوزادانی که به جهان می آیند، یکی از اولین واکسن هایی که دریافت می نمایند، واکسن های فراوریی انستیتو پاستور ایران است.

رئیس انستیتو پاستور ایران اظهار کرد: با توجه به اعتماد عمومی نسبت به محصولات انستیتو پاستور ایران و دقت بسیار بالایی که در طراحی واکسن مشترک دو موسسه صاحب نام در فراوری واکسن یعنی انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا شده، همانگونه که پیش بینی می شد، استقبال بسیار خوبی از حضور در فاز سه کارآزمایی بالینی این واکسن شد و تعداد داوطلبان در تمام شهرها به اندازه کافی بود و خوشبختانه با توجه به ارتباط مردم و بدون عوارض بودن آن، دیگران را تشویش به حضور در این کارآزمایی می کردند و مسلما وقتی این واکسن به فراوری انبوه برسد و وارد استفاده عمومی گردد با توجه به کیفیت بالایی که دارد، اعتماد بیشتری از سوی مردم را خواهد داشت و مورد استقبال گسترده قرار می گیرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 تیر 1400 بروزرسانی: 6 تیر 1400 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 64

به "شروع تزریق دُز دوم واکسن انستیتو پاستور برای 24 هزار داوطلب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع تزریق دُز دوم واکسن انستیتو پاستور برای 24 هزار داوطلب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید