آیا گواهی جعلی در مراکز معاینه فنی کشور صادر شده است؟

به گزارش ذهن خاکستری، معاینه فنی تست و آزمایشی برای تشخیص مقدار سلامت خودرو است. چند سالی است که پلیس راهنمایی و رانندگی داشتن برگه معاینه فنی خودرو را برای رانندگان اجباری نموده است.

آیا گواهی جعلی در مراکز معاینه فنی کشور صادر شده است؟

در معاینه فنی خودرو علاوه بر شرایط ظاهری و شیشه های خودرو موارد زیر انجام می شود:

  • آزمون های آلاینده ها
  • چراغ های جلو
  • سنجش هم راستایی چرخ ها
  • کارایی کمک فنرها
  • کارایی سیستم ترمز؛
  • سنجش شرایط اتصالات فرمان
  • جلوبندی و بازدید زیربندی

اگر خودرو در یک یا چند مرحله از آزمون های این مراکز به علت نقص فنی رد شود، رفع عیب یا عیوب خودرو در تعمیرگاه های معتبر به درخواست مالک انجام می شود و در صورت رفع نواقص فنی بعد از مراجعه دوباره برچسب معاینه فنی خودرو صادر می شود.

مدیرعامل اتحادیه سازمان های حمل و نقل همگانی کشور و مدیریت امور اجرایی معاینه فنی خودروهای کشور گفت: مراکز معاینه فنی در کشور به طور مکانیزه و بدون دخالت نیروی انسانی فعالیت می کند و گواهی معاینه فنی جعلی به هیچ عنوان در مراکز معاینه فنی صادر نشده است.

عبدالله متولی با اشاره به خبر مطرح شده در خصوص گواهی معاینه فنی صوری در برخی از رسانه ها افزود: مراکز معاینه فنی در کشور به طور مکانیزه و بدون دخالت نیروی انسانی (به غیراز بازدید عیوب ظاهری خودرو) کاملاً سیستماتیک در حال انجام است و اطلاعات آزمون خودرو به صورت رمزنگاری شده (encryption) برای سامانه سیمفا (سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران) ارسال می شود.

مدیرعامل اتحادیه سازمان های حمل و نقل همگانی کشور ادامه داد: سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران موسوم به سیمفا امکان رصد دائم و آنلاین مراکز معاینه فنی از طریق مسئولان و ناظرین ذیربط (پلیس راهنمایی و رانندگی، شهرداری ها، سازمان حفاظت از محیط زیست و استانداری ها) و همچنین استعلام احراز اصالت گواهی معاینه فنی را برای عموم شهروندان مهیا کرده است تا بستر تخلفات احتاقتصادی و اعمال سلیقه شخصی را سخت تر و دست جاعلان و کلاهبرداران را کوتاه کرده باشد.

متولی شرح داد: البته ممکن است شخصی در مکانی خارج از مرکز معاینه فنی و یا در فضای مجازی برگه ای بی هویت را به عنوان برگه معاینه فنی بفروشد، اما این مسئله به هیچ عنوان به مراکز معاینه فنی ارتباطی ندارد. بارها این مسئله از طریق رسانه ها به اطلاع شهروندان رسیده که فقط برگه های معاینه فنی که با حضور خودرو و در مراکز معاینه فنی صادر شده است و از طریق استعلام آنلاین سامانه سیمفا تأیید می شوند، معتبر هستند و مردم نباید به تبلیغات دروغین جاعلان و کلاهبرداران در فضای مجازی اعتماد کنند.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر 811 مرکز معاینه فنی فعال خودرویی با حدود 1000 خط آزمون مکانیزه و 69 مرکز معاینه فنی موتورسیکلت با 74 خط آزمون مکانیزه در کشور وجود دارد که باید از آنها به نحو شایسته ای به ویژه در جهت تحقق هوای پاک بهره گرفته شود.

متولی تأکید کرد: در مسئله آلودگی هوا علاوه بر آلایندگی وسایل حمل و نقل موتوری عوامل متعددی همچون استفاده از سوخت بی کیفیت در خودروها و نیروگاه ها، خودروهای غیراستاندارد، معادن شن و ماسه و غیره دخیل است. مجموعه معاینه فنی خودروهای کشور به سهم خود آماده است تا با استفاده از زیرساخت های موجود به عنوان عاملی مؤثر در رفع معضل آلودگی هوا عمل کند.

مدیرعامل اتحادیه سازمان های حمل و نقل همگانی کشور با اشاره به لزوم اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در خصوص ضرورت استفاده از خدمات معاینه فنی افزود : متأسفانه همچنان برخی افراد به اهمیت مسئله معاینه فنی آگاه نیستند و با تصور اینکه معاینه فنی راه درآمدزایی است با سوء نیت به آن می نگرند.

وی شرح داد: این درحالی است بر اساس گزارش مرکز داده کاوی سامانه سیمفا فرآیند معاینه فنی 95 درصد در بهبود عملکرد سیستم ترمز، 93 درصد در بهبود انحراف محور، 91 درصد در بهبود عملکرد کمک فنر، 91 درصد در کاهش آلایندگی و 90 درصد در بهبود شرایط ظاهری خودرو ها مؤثر بوده است و به شدت می تواند در مواردی مانند کاهش آلودگی هوا، بهینه سازی مصرف سوخت و ایمنی خودروها و به تبع آن سلامتی شهروندان مؤثر باشد.

متولی با اشاره به اینکه با چند راه چاره ساده و کم هزینه به راحتی می توان خودروها و موتورسیکلت را موظف به اخذ گواهی معاینه فنی کرد، شرح داد: مشروط کردن اخذ اقتصادیات، خدمات بیمه ای، نقل و انتقال سند، ترخیص از پارکینگ و انجام شارژ کارت سوخت خودرو و موتورسیکلت ها به اخذ گواهی معاینه فنی بخشی از راه چارههای ساده ای است که به راحتی می توان نسبت به اجرای دقیق قانون هوای پاک اقدام کرد.

وی به همین علت با اشاره به ماده 7 آیین نامه اجرایی ماده 8 قانون هوای پاک مصوب 1400.3.12 مبنی بر اعمال کد جریمه از طریق دوربین های بین جاده ای برای خودروهای فاقد معاینه فنی افزود: از دیگر راه چارههایی که با توسل به آن به راحتی می توان اخذ گواهی معاینه را در جهت تحقق هوای پاک و تردد ایمن سرعت بخشید، اجرای ماده 7 است که به جهت حفظ سطح ایمنی و آلایندگی خودروها در محورهای مواصلاتی کشور، وزرات راه و شهرسازی و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران موظفند نسبت به تخصیص شماره (کد) جریمه فاقد گواهی معاینه فنی و خودروهای فرسوده به کلیه دوربین های نظارتی در محورهای جاده ای برون شهری اقدام کنند.

مدیرعامل اتحادیه سازمان های حمل و نقل همگانی کشور با اشاره به ماده 6 آیین نامه اجرایی ماده 8 قانون هوای پاک که بر مشخص سن مرز فرسودگی تأکید دارد، افزود: در راستای عمل به تبصره ماده 6 آیین نامه اجرایی قانون هوای پاک، نیازمند تسریع در ارسال اطلاعات تفکیک شده از جانب نیروی انتظامی هستیم، چنانچه به عنوان مثال برای مشخص سن مرز فرسودگی، صرفاً ارسال عنوان اتوبوس کفایت نمی کند و باید نوع وسیله نقلیه، سوخت و مشخصات فنی آن با جزئیات (دیزلی، پایه گازسوز و برقی) مشخص شود و یا در تشخیص سن مرز فرسودگی موتورسیکلت، صرفاً ارسال عنوان موتورسیکلت کفایت نمی کند.

متولی ادامه داد: بنابراین باید جزئیات فنی همچون بنزینی، انژکتوری و برقی نیز مشخص شود؛ چراکه بر اساس جدول ذیل ماده 2 آیین نامه اجرایی ماده 8 قانون هوای پاک برای هر یک از وسایل موتوری، سن مرز فرسودگی آنها و تعداد دفعات معاینه فنی آنها پس از رسیدن به سن مرز فرسودگی، ضوابط مشخصی مشخص شده که بر این اساس اطلاعات این نوع وسایل برای مشخص سن مرز فرسودگی و صدور گواهی معاینه فنی لازم است به تفکیک و با جزئیات از جانب نیروی انتظامی اعلام شود.

مدیر امور اجرایی معاینه فنی خودروهای کشور با اشاره به اینکه موتورسیکلت های فرسوده به طور میانگین 6 برابرخودروها آلایندگی دارند؛ افزود: ملزم کردن موتورسیکلت ها به اخذ گواهی معاینه فنی یک الزام در کنترل آلودگی هوا است و در این راستا امیدواریم با تسریع در ارسال این اطلاعات و البته اعمال قانون و توقیف موتورسیکلت های فاقد گواهی معاینه فنی از سوی مجموعه پلیس راهنمایی و رانندگی بستر اجرایی قانون هوای پاک هرچه سریع تر فراهم شود.

وی فرآیند معاینه فنی را در بهبود عملکرد خودرویی کشور بسیار مؤثر دانست و با اظهار اینکه در شرایطی که کشور درگیر تحریم های ظالمانه است و باید به عنوان وظیفه ای ملی و شرعی به دولت مردمی کمک شود، افزود: مقوله معاینه فنی افزون بر مؤثربودن در کاهش آلایندگی، کاهش حوادث خودرویی و افزایش ایمنی تردد می تواند در کاهش مصرف سوخت کشور بسیار مؤثر باشد به طوری که در بحث اقتصادی این مسئله کمک شایانی به اقتصاد کشور کرده است و می تواند در عبور سربلندانه کشور از تحریم های ظالمانه و تحقق استقلال و عزت ایران اسلامی بسیار تأثیرگذار باشد.

متولی با تأکید بر اینکه اتحادیه سازمان های حمل و نقل همگانی و مدیریت امور اجرایی معاینه فنی خودروهای کشور بر اساس وظیفه سازمانی به سهم خود تمام زیرساخت های لازم را در جهت بهبود عملکرد خودرویی، تردد ایمن، هوای پاک و بهینه سازی مصرف سوخت کشور فراهم آورده است، گفت: اکنون نیاز است سایر ارگان ها نیز سهم خود را در تحقق این اهداف و به ویژه در اجرای قانون هوای پاک ادا کنند.

آگهی های خرید و فروش خودرو

***

شما می توانید اخبار روز خودرو را در بلاگ خبرنگاران بخوانید.

منبع: بلاگ دیوار
انتشار: 6 مرداد 1401 بروزرسانی: 6 مرداد 1401 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 491

به "آیا گواهی جعلی در مراکز معاینه فنی کشور صادر شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا گواهی جعلی در مراکز معاینه فنی کشور صادر شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید