وحشتناک ترین باران های جهان ؛ از باران ماهی تا باران قورباغه!

به گزارش ذهن خاکستری، درباره سقوط اشیا مختلف از آسمان چیزی شنیده اید!؟ پدیده ای که به باران های عجیب و غریب مشهور شده است. البته این باران های عجیب فقط به زمان حال یا قرن اخیر مربوط نمی شوند بلکه براساس اسناد به جا مانده، در گذشته های دور هم چنین پدیده هایی اتفاق افتاده اند...

وحشتناک ترین باران های جهان ؛ از باران ماهی تا باران قورباغه!

به گزارش خبرنگاران، مثلا از دوران باستان و قرون وسطی، شواهدی به جا مانده که نشان می دهند مردم نمونه هایی از سقوط موش ها، ماهی ها و حتی قورباغه ها را مشاهده و گزارش نموده اند. البته در آن دوران به خاطر اینکه مردم شناخت مناسبی از علت پدیده های فیزیکی و طبیعی نداشتند، این اتفاق ها را به بلاهای آسمانی نسبت می دادند. اما امروز محققان و دانشمندان زیادی روی این موضوع عجیب تحقیق نموده و به نتایج جالب توجهی هم رسیده اند! نتایجی که نشان می دهند این حیوانات چطور از آسمان سر درمی آوردند؛ اما به نظر شما چه چیزی باعث می گردد از آسمان ماهی یا قورباغه ببارد!؟

باران حیوانات پدیده کمیابی است که وقوع آن به وسیله بسیاری از کشورها در طول تاریخ گزارش شده است. برای این حادثه عجیب و شگفت انگیز، دلایل زیادی ذکر شده است؛ دلایلی که در نوع خود شنیدنی و جالب هستند.

یکی از فرضیه ها که از سوی دانشمندان زیادی مورد توجه قرار گرفته و منطقی و معتبر به نظر می رسد این است که بادها و توفان های قوی ای که از روی رودخانه ها، دریاها و اقیانوس ها عبور می نمایند، هنگام عبور تعدادی از این موجودات مثل ماهی ها و قورباغه ها را هم از زیستگاه شان بلند نموده و تا مسافت زیادی با خود حمل می نمایند تا اینکه در منطقه ای در کیلومترها آن طرف تر، وقتی از شدتشان کاسته شد، آنها را روی زمین می اندازند.

آندره آمپر، فیزیکدان فرانسوی یکی از هواداران این نظریه و جزو اولین دانشمندانی بود که به ذکر دلایلی برای پدیده باران حیوانات پرداخت. او سعی کرد دلایل قابل توجهی برای بارش باران قورباغه مطرح کند البته، بعدها نظریه های او به وسیله دانشمندان دیگر اصلاح شد.

آمپر در سخنرانی اش در برابر انجمن علوم طبیعی، مدعی شد که برخی وقت ها در حومه شهرها قورباغه ها و وزغ ها به صورت گروهی و در دسته هایی با تعداد بالا حرکت می نمایند، حالا اگر در همین موقع باد شدیدی شروع به وزیدن کند، می تواند تعدادی از آنها را از روی زمین بلند نموده و تا فاصله هایی بسیار دورتر از آن مکان با خودش در آسمان حمل کند.

اما در خصوص باران پرندگان چه!؟ به عقیده این فیزیکدان فرانسوی برای این پدیده هم می توان این توجیه را آورد که وقتی توفان به دسته ای از پرندگان برخورد می نماید مخصوصا زمانی که آنها در دسته های بزرگ در حال مهاجرت هستند، آنها را با خود تا فاصله های زیاد حمل می نماید.

به علت قدرت زیاد توفان طبیعی است که پرنده ها گیج می شوند و وقتی که در منطقه ای از قدرت توفان کم می گردد این پرنده ها که هنوز زنده هستند اما گیج شده اند و توانایی پرواز کردن و حفظ تعادلشان در آسمان را ندارند، به روی زمین سقوط می نمایند.

به رغم اینکه احتمال وقوع چنین پدیده ای به وسیله باران ها و توفان های شدید دور از فکر نیست اما هنوز این فرضیه به صورت علمی ثابت نشده است یا به وسیله شاهدان عینی مورد تایید قرار نگرفته است. البته این نظر همه محققان و دانشمندان نیست؛ مثلا در خصوص باران ماهی که در سال 1961 در سنگاپور رخ داد، یک دانشمند فرانسوی دیگر به نام فرانسیس دو لاپورت دو کستلنو، مدعی شد که طی مهاجرت گروهی، این ماهی ها به علت نامشخصی خود به خود تا ارتفاعی از سطح زمین بالا رفته اند و بعد به صورت باران ماهی پایین آمده اند.

با این حال در بیشتر مواقع، حیواناتی که از آسمان فرود می آیند ماهی ها و قورباغه ها هستند و در برخی مواقع هم انواع مختلف پرندگان. نکته جالب اینجاست که برخی وقت ها حیوانات از این سقوط ها جان سالم به در می برند البته این قضیه بیشتر شامل حال ماهی ها می گردد و در مواردی هم شامل حال قورباغه ها. تعدادی از آدم هایی که شاهد بارش قورباغه از آسمان بوده اند هم می گویند که بعد از سقوط، تکان هایی را در اعضای بدن قورباغه ها مشاهده نموده اند که نشان از زنده بودن آنها داشته اما مدتی طول کشیده تا آنها مثل گذشته به رفتارهای طبیعی و عادی خود برگردند. در برخی از موارد هم حیوانات به علت یخ زدگی مرده اند یا در قالبی از یخ محبوس شده اند. نمونه های زیادی هم دیده شده است که سقوط حیوانات از آسمان باعث صدمه جدی به آنها شده و در قسمت هایی از بدن آنها پارگی ایجاد شده است.

با تمام این تفاسیر، در تعدادی از گزارش های ثبت شده از بارش حیوانات از آسمان، نه تنها خبری از باد و توفان های شدید نبوده بلکه این اتفاق در هوایی خوب و کاملا صاف اتفاق افتاده است.

نفوذ به فرهنگ مردم

شاید عجیب باشد اما این پدیده عجیب و نادر حتی به فرهنگ مردم کشورهای مختلف هم نفوذ نموده است. اصطلاحی در زبان انگلیسی وجود دارد که می گوید از آسمان سگ و گربه می بارد؛ در زبان آلمانی و سوئیسی هم ضرب المثل مشابهی وجود دارد که می گوید از آسمان قورباغه و مار می آید. البته این ضرب المثل ها به این امر اشاره می نمایند که باران بسیار شدیدی خواهد بارید! اما وقتی که این ضرب المثل ها را ریشه یابی می کنیم به یک نکته عجیب می رسیم؛ اینکه ممکن است مبدأ این ضرب المثل و علت شکل گیری آنها، همین پدیده باران حیوانات باشد؛ پدیده ای که شاهدان زیادی در گوشه و کنار جهان داشته است.

باران های قورباغه ای

در سال 1837، دانشمندان آمریکایی گزارش کردند که در کانزاس سیتی، قورباغه های زیادی همراه با باران از آسمان به زمین سقوط نموده اند، با اینکه در همان زمان یک تیم تحقیقاتی برای آنالیز علت این حادثه تشکیل شد اما در نهایت هیچ علتی برای این پدیده عجیب ذکر نشد.

در جولای 1901، در مینیاپلیس آمریکا که در حاشیه رود می سی سی پی واقع شده است، قورباغه ها و وزغ های زیادی از آسمان به زمین باریدند. حادثه ای که به خبر یک روزنامه ها در فردای آن روز تبدیل شد. روزنامه ها نوشتند: وقتی که توفان به شدیدترین زمان خود رسید، به نظر رسید که توده سبز رنگی آسمان را فرا گرفت.

این توده سبز رنگ کم کم به سمت زمین سرازیر شد و وقتی که توفان به سرانجام رسید، مردم با تعجب زیاد دیدند که سطح زیادی از منطقه با قورباغه هایی که تعداد آنها قابل ملاحظه بود پوشانده شده است. تعداد قورباغه ها در برخی جاها به مقدار ای زیاد بود که عبور و مرور برای ماشین ها و حتی خود مردم غیرممکن شده بود.

در سال 1981 هم شهروندهای نافولیون در جنوب یونان تجربه ای مشابه با مردم آمریکا داشتند چون از آسمان شهر آنها هم قورباغه های سبز رنگ کوچکی به زمین می بارید. قورباغه ها روی درختان و زمین می افتادند در حالیکه صدای برخورد آنها با زمین به راحتی شنیده می شد. موسسه هواشناسی یونان هم خاطرنشان کرد که این قورباغه ها همراه با توفان شدیدی به این منطقه آورده شده اند. نکته جالب این جا بود که نوع و نژاد این قورباغه ها نشان می داد که آنها متعلق به شمال قاره آفریقا هستند و این یعنی فاصله زیادی را طی نموده اند تا به یونان برسند.

در سال 1837، در کانزاس سیتی، قورباغه های زیادی همراه با باران از آسمان به زمین سقوط نموده اند

همین موضوع بهانه ای برای ساخت فیلم های متعددی شد که فیلم مگنولیا یکی از آنهاست

در سال 1995، هم یکی دیگر از گزارش های مشاهده باران های عجیب ثبت شد. در این گزارش، نلی استراو یک شهروندانگلیسی، وقتی که در حال گذراندن تعطیلاتش در اسکاتلند بود، خاطرنشان کرد که هنگام رانندگی در جاده، توفان شدیدی را مشاهده نموده و صدها قورباغه به ماشین او برخورد نموده اند.

نمونه هایی از باران ماهی

یک توفان قوی شاید بتواند علتی برای شرح به وجود آمدن باران ماهی های کوچک باشد اما هرگز نمی توان آن را علت اتفاقی که در یکی از دهکده های هند به وقوع پیوست دانست. چرا که حداقل ده نفر از اهالی این دهکده شاهد سقوط ماهی هایی به وزن 8 پوند از آسمان بودند.

در فوریه 1861 هم مردم بومی در تعدادی از منطقه ها سنگاپور، شاهد بارش باران ماهی بودند. هنوز چند ساعت از وقوع این حادثه عجیب نگذشته بود که زلزله تمامی این منطقه ها را به شدت لرزاند. البته هنوز هیچ علتی برای مرتبط کردن این دو پدیده به همدیگر پیدا نشده است اما همین مساله باعث شده که از نظر مردم این منطقه بارش حیوان از آسمان همراه با خبرهای بد و ناگوار باشد.

در سال 1948 هم یک اتفاق عجیب دیگر در بورنموس انگلیس رخ داد و گلف بازانی که همواره از جمع شدن ابرهای تیره در بالای سر زمین و به هم خوردن بازی شان می ترسیدند در هنگام بازی، با بارانی از اره ماهی روبرو شدند! اره ماهی هایی که بعد از سقوط هم همچنان زنده بودند!

در سال 1989 هم در استرالیا، در محوطه چمن جلوی خانه یهارولد و دیجین حدود 800 ماهی ساردین به طور غیرمعمولی از آسمان به پایین افتادند تا پرونده بارش باران های عجیب همچنان باز بماند.

یکی دیگر از نکته های عجیب در وقوع این پدیده این است که تنها یک منطقه خاص درگیر آن می گردد. برای مثال در سال 1956 در استان آلابامای آمریکا، زن و شوهری گزارش دادند که ابر تیره کوچکی در آسمان و تقریبا در بالای سر خانه آنها شکل گرفت و بعد از مدت کوتاهی شروع به باریدن کرد اما علاوه بر باران، انواع ماهی ها هم از آن به زمین سقوط کردند که البته همگی هم زنده بوده اند. ابر سیاه بعد از مدتی سفید و ناپدید شد. نکته جالب اینجا بود که این اتفاق برای خانه های دیگر در آن منطقه نیفتاد.

باران عنکبوت

6 آوریل 2007 هم برای کریستین اوئنتو جائونا یکی از شهروندان آرژانتینی به یک روز به یاد ماندنی تبدیل شد چون دراین روز، کریستین نه تنها شاهد بارش باران عنکبوت بود بلکه اولین کسی بود که توانست از این پدیده عجیب عکاسی کند.

ماجرا از این قرار بود که کریستین و دوستانش تصمیم گرفته بودند برای تعطیلات به شهر سالتا سفر نمایند. حدود ساعت سه، آنها راهپیمایی شان را به سمت کوه سان برناردو شروع کردند، دو ساعت بعد، آنها در بارانی عجیب گرفتار شدند و اطراف آنها پر شد از عنکبوت های رنگارنگ که طول هرکدام از آنها حدود چهار اینچ بود. اینجا بود که فکری به سر کریستین زد، او سریع دوربینش را به طرف آسمان گرفت و از عنکبوت های درحال سقوط عکاسی کرد. این عکس هنوز هم به عنوان یکی از کمیاب ترین عکس ها در زمینه بارش حیوانات به شمار می آید.

باران توپ های گلف در فلوریدا

باران های عجیب اگرچه در بیشتر موارد شامل بارش حیوانات می گردد اما در اول سپتامبر 1969 در پونتا گوردا، وقتی که یک توفان عادی همراه با بارش باران شروع به وزیدن کرد، اتفاق عجیبی رخ داد و بارانی از توپ های گلف روی ناودان ها و سقف خانه ها و خیابان ها شروع به ریزش کرد.

روزنامه اس. تی پترزبورگ تایمز در آن موقع گزارش داد که در پی این حادثه تعداد زیادی توپ گلف از آسمان به زمین آمده است، با وجود این علت موجهی برای این حادثه پیدا نشد. نکته جالب اینجاست که پونتا گوردا ساحلی در غرب فلوریدا است که اغلب اوقات شاهد آب و هوای توفانی است که با باران های شدید همراه است. این منطقه در بیشتر اوقات سال مکانی برای مسابقات مختلف گلف است. با این حال هنوز هم این سوال مطرح است که این همه توپ گلف چطور از آسمان سر درآورده اند!؟

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 تیر 1402 بروزرسانی: 8 تیر 1402 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 650

به "وحشتناک ترین باران های جهان ؛ از باران ماهی تا باران قورباغه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وحشتناک ترین باران های جهان ؛ از باران ماهی تا باران قورباغه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید