طرز تهیه کیک به؛ کیک خوشبوی پاییزی

به گزارش ذهن خاکستری، خبرنگارانـ کیک ها از جمله دسر ها و عصرانه های خوشمزه و دلپذیر در سراسر جهان هستند که در انواع میوه ای، خامه ای، شکلاتی، پنیری و... تهیه می شوند که هرکدام هواداران خاص خود را دارند. کیک به ازجمله کیک های میوه ای است که برای تهیه آن از میوه به تازه استفاده می گردد و به همین علت عطر و طعم بسیار دلپذیری دارد. در این فصل که میوه به کم کم از راه می رسد، مناسب ترین زمان برای پخت این کیک خوشمزه و خوشبوست؛ پس دست به کار شوید. در ادامه این مطلب طرز تهیه کیک به همراه با نکات مهم و فوت و فن های پخت کیک در منزل تقدیم به شما کاربران گرامی خواهد شد.

طرز تهیه کیک به؛ کیک خوشبوی پاییزی

مواد لازم برای تهیه کیک به

آرد سفید قنادی: 2 لیوان

تخم مرغ: 3 عدد

شکر: 1 لیوان

ماست هم زده (سفت): یک چهارم لیوان

روغن مایع: سه چهارم لیوان

پوره به: یک لیوان سرخالی

پودر دارچین: یک چهارم قاشق چای خوری

بکینگ پودر: 1 قاشق غذا خوری

نکات مهم برای تهیه هر نوع کیک در منزل

1- برای درست کردن کیک مواد اولیه را به دمای محیط برسانید؛ بنابراین سعی کنید حداقل نیم ساعت قبل از آغاز همه مواد را از یخچال خارج کنید و اجازه دهید به دمای محیط برسند. بعلاوه برای پخت هر کیکی آرد و مواد خشک مثل پودر کاکائو را 3 بار الک کنید. این کار باعث هواگیری و سبک شدن آرد می گردد و درنتیجه بافت کیک شما بهتر می گردد.

2- دقیق بودن دمای فر در پخت کیک نقش بسیار مهمی دارد. وقتی قالب را در فر می گذارید، باید دقیقاً به همان دمای گفته شده در دستور رسیده باشد و در طول پخت هم تغییر دما ندهد. معمولاً درجه حرارت و مدت زمان پخت در فر های مختلف فرق دارد. به عنوان مثال اگر در دستور گفته شده دمای 175 درجه به مدت 45 دقیقه ممکن است در فر شما با این دما و مدت نتیجه مطلوب حاصل نگردد و این مسئله به این علت است که در واقع فر شما به آن دمای گفته شده نرسیده است یعنی شما فر را روی درجه 175 تنظیم نموده اید؛ اما در واقع دمای واقعی فر شما 175 نیست و ممکن است کم تر یا بیش تر از این دما بوده باشد.

کسانی که سابقه پخت شیرینی و کیک را دارند، معمولاً قلق فری که از آن استفاده می نمایند، دست شان هست. مثلاً می دانند اگر در دستور گفته شده دمای 175 درجه در فری که استفاده می نمایند، این دما روی درجه 185 حاصل می گردد. اگر زیاد با فر کار ننموده اید و دمای فرتان را نمی دانید، برترین کار تهیه دماسنج فر است. همان طور که گفتیم، دمای بیش تر فر ها دقیق نیست. استفاده از دماسنج فر بسیار ساده است و باید آن را به طبقه فر آویزان کنید.

به این موضوع توجه داشته باشید که معمولاً درجه حرارتی که در دستور ها گفته می گردد، بر مبنای فر برقی است. اگر از فر گازی استفاده می کنید و دماسنج فر ندارید، دما را حدود 10 درجه سانتی گراد بیش تر بگذارید. دمایی که گفته می گردد، باز هم به فر شما بستگی دارد و باید قلق فر دست تان بییاد. با چند بار امتحان کردن متوجه دما و مدت زمان پخت خواهید شد.

3- سعی کنید یک ترازوی دیجیتال و پیمانه های استاندارد آشپزی تهیه کنید؛ زیرا در تهیه کیک و شیرینی میزان های دقیق مواد اولیه بسیار مهم است. میزان گیری با ترازوی دیجیتال نسبت به پیمانه ها دقیق تر است. خیلی از افراد طریقه صحیح استفاده از پیمانه ها را نمی دانند؛ بنابراین اگر برایتان مقدور است، حتماً ترازوی دیجیتال تهیه کنید.

اگر خواستید با پیمانه میزان گیری کنید، برای میزان گیری مواد خشک مثل آرد و پودر کاکائو قبل از پیمانه زدن، مواد را با قاشق هم بزنید. چون این مواد بعد از مدتی حالت فشرده پیدا می نمایند. نکته مهم دیگری که در فرآیند پیمانه زدن باید رعایت کنید، این است که مواد را با قاشق داخل پیمانه بریزید و به هیچ عنوان پیمانه را داخل ظرف حاوی مواد نزنید؛ چون در این حالت میزان ها دقیق نمی شوند. وقتی مواد را داخل پیمانه می ریزید، نباید سرپر و گنبدی شکل باشد.

4- همواره زمان به هم زدن تخم مرغ چندین بار همزن را خاموش کنید و اطراف ظرف را با یاری لیسک تمیز و داخل ظرف بریزید تا ذره ای از تخم مرغ به صورت هم نزده داخل کیک نباشد، وگرنه با وجودی که از وانیل و یا اسانس استفاده می کنید، باز کیک بوی تخم مرغ می گیرد. خیلی از افراد فکر می نمایند که وانیل و طعم دهنده ها بوی بد تخم مرغ را از بین می برد. درحالی که این فکر اشتباه است. آن چه بوی بد تخم مرغ را از بین می برد، درست هم زدن تخم مرغ است. پس این مرحله را بادقت انجام دهید.

5- در انتخاب قالب کیک دقت کنید. اگر قالب نسبت به مواد کوچک یا بزرگ باشد، نتیجه مطلوبی نمی گیرد. همواره باید قالبی انتخاب کنید که وقتی مواد کیک را در آن ریختید، 1/3 قالب خالی بماند. البته همه این موارد احتیاج به تجربه دارد. شاید بار اول متوجه نشوید که چه قالبی مناسب است. باید چندبار کیک درست کنید تا چشم شما به میزان ها عادت کند و بتوانید سریع قالب مناسب را انتخاب کنید.

6- نکته مهم دیگر در پخت کیک انتخاب جنس قالب است. قالب های متنوع و گران قیمت زیادی در بازار موجود است. وقتی برای خرید قالب مراجعه می کنید باتوجه به تنوع ممکن است در انتخاب قالب سر درگم شوید. یکی از برترین قالب ها برای تهیه انواع کیک که نسبت به سایر قالب ها قیمت مناسبی هم دارد. قالب های گالوانیزه است که معمولاً از همه لوازم قنادی ها می توانید تهیه کنید و در طرح ها و شکل های مختلف موجود است.

7- یک نکته خیلی مهم که در پخت انواع کیک باید رعایت کنید، این است که در فر را قبل از 30 دقیقه به هیچ عنوان باز نکنید. اگر این کار انجام دهید، تمام زحمات تان هدر می رود، زیرا در این صورت کیک شما پف نمی کند.

8- درنهایت اینکه سعی کنید از مواد اولیه مرغوب در پخت کیک و شیرینی بهره ببرید. اگر مواد شما مرغوب نباشد، به هیچ عنوان نتیجه مطلوبی نمی گیرید. به عنوان مثال ممکن است همه نکات را رعایت نموده باشید؛ اما درنهایت کیک شما سفت شده است. این امر می تواند به این علت باشد که از آرد مرغوب استفاده ننموده اید.

طرز تهیه کیک به

1 ـ برای آغاز کار ابتدا باید پوره به را تهیه کنید. میوه به را پوست و سپس خرد کنید و داخل یک قابلمه مناسب بریزید. نصف لیوان آب اضافه کنید و اجاق گاز را روشن کنید تا به کم کم با آب بپزد و نرم گردد. بعد از اینکه آب قابلمه کشیده شد و به پخت، آن را با گوشتکوب برقی یا دستی کاملا له کنید تا شبیه پوره گردد؛ سپس ظرف را کنار بگذارید تا از حرارت بیفتد و به دمای محیط برسد.

2 ـ تخم مرغ ها را همراه با شکر و پودر دارچین داخل یک کاسه مناسب بریزید و با همزن برقی به مدت 6 دقیقه با دور تند هم بزنید تا شفاف و کش دار گردد.

3 ـ در مرحله بعد ماست هم زده (ماستی که سفت باشد و آب نداشته باشد) را اضافه کنید و سی ثانیه هم بزنید؛ سپس روغن مایع را اضافه کنید و سی ثانیه دیگر هم بزنید و همزن را کنار بگذراید.

4 ـ آرد و بکینگ پودر را که از قبل با هم مخلوط و سه بار الک نموده اید، کم کم و طی سه مرحله به مایه کیک اضافه کنید و با لیسک یا همزن دستی از یک جهت به صورت دورانی هم بزنید تا آرد کاملا در مایه کیک حل گردد و حالت گلوله ای نداشته باشد.

5 ـ در مرحله آخر پوره به را که کاملا خنک شده است، به مایه کیک اضافه کنید و با لیسک خیلی آرام هم بزنید تا مخلوط گردد. کف قالب مورد نظرتان را کاغذ روغنی پهن کنید و دیواره ها را با کره سرد چرب کنید؛ سپس کمی آرد بپاشید. حالا مایه کیک را داخل قالب بریزید و قالب کیک را داخل فر 180 درجه سانتیگراد به مدت 45 تا 50 دقیقه بگذراید تا بپزد و پف کند. بعد از اینکه کیک پخت، اجازه بدهید تا کاملا خنک گردد؛ سپس کیک را از قالب جدا کنید. برای تزیین این کیک خوشمزه می توانید از مربای یا مارمالاد به بهره ببرید، نوش جان.

منبع: فرارو
انتشار: 22 مهر 1401 بروزرسانی: 22 مهر 1401 گردآورنده: greymind.ir شناسه مطلب: 538

به "طرز تهیه کیک به؛ کیک خوشبوی پاییزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه کیک به؛ کیک خوشبوی پاییزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید